Liepājas “Olimpija” futbola vienība 1937. g. janvārī Polijā; sastāvs pastiprināts ar dažiem Rīgas futbolistiem. Foto: Polijas Nacionālais digitālais arhīvs (Narodowe Archiwum Cyfrowe). Pa labi - "Olimpijas" emblēma, 1938. g. (LNA LVVA).
PIRMS 109 GADIEM, 1909. gada 2. aprīlī (pēc vecā stila – 20. martā), tika reģistrēti “Liepājas Velosipēdistu Biedrības” statūti. Tā paša gada jūlijā tika rīkoti īpaši biedrības atklāšanas svētki ar riteņbraukšanas sacīkstēm un goda mielastu. Līdz ar to bija nodibināts viens no slavenākajiem sporta klubiem Latvijā, kuru 20. gs. 20.-30. gados pazina ar nosaukumu – LIEPĀJAS “OLIMPIJA”.
Lai 1909. gadā dibināto “velosipēdistu biedrību” atšķirtu no citas līdzīga nosaukuma sporta organizācijas šajā pilsētā, to dēvēja par “Otro Liepājas Riteņbraucēju Biedrību”. Drīzumā jaunā biedrība sāka lūkoties arī uz citiem sporta veidiem un no 1913. gada lietoja nosaukumu – “Riteņbraucēju un citu Sportsmeņu Biedrība “Olimpija””. Vēlāk tas saīsinājās uz “Sporta biedrība “Olimpija”” vai vienkārši “Olimpija”.
Pēc Pirmā pasaules kara un Latvijas Neatkarības kara Liepājas “Olimpija” auga ar jaunu sparu un pakāpeniski aptvēra diezgan plašu sporta veidu spektru, tostarp riteņbraukšanu, burāšanu, futbolu, boksu, svarcelšanu, volejbolu, basketbolu, tenisu, dažādas vieglatlētikas disciplīnas. Līdz ar to “Olimpija” kļuva par ievērojamāko sporta klubu gan Liepājā, gan Kurzemē kopumā.
Īpaši ievērojami olimpiešu sasniegumi bija futbolā. Liepājas “Olimpija” par Latvijas futbola čempionvienību kļuva SEPTIŅAS reizes! Pirmoreiz 1927. gadā, septīto reizi – 1938./1939. g. sezonā.
“Olimpija” iesaistījās arī ziemas sporta norisēs. 20. gs. 20.-30. gados tika ierīkota “Olimpijas” slidotava Liepājā, tika organizētas arī ātrslidošanas un daiļslidošanas sacīkstes. 20. gs. 20. gados norisinājās Liepājas meistarsacīkstes bendijā (hokejs ar bumbiņu), kurās olimpieši cīnījās ar panākumiem un arī kļuva par Liepājas bendija čempioniem. “Olimpijas” bendijisti veiksmīgi spēlēja pret Liepājas “ASK”, Liepājas “Makkabi”, “Kuldīgas Latviešu Jaunatnes Biedrības” un citām bendija komandām.
Kad 1929./1930. g. sezonā tika aizvadītas pirmās Liepājas hokeja meistarsacīkstes, “Olimpija” bija viena no trijām pirmajām liepājnieku hokeja vienībām, kas tajās startēja. Divus gadus (1932, 1933) “Olimpija” kļuva par Liepājas hokeja čempionvienību – uzvarēja Latvijas meistarsacīkšu Liepājas grupā un spēlēja Latvijas finālā. Abas reizes olimpieši atzina Rīgas “Union” pārākumu; 1933. gadā – ar minimālu 0:1. (Pēc 1932./1933. g. sezonas Liepājas komandas dalību Latvijas hokeja meistarsacīkstēs neturpināja.)
Pēc tam, kad 1940. gada vasarā Padomju Savienība okupēja Latviju, vēl dažus mēnešus “pēc inerces” pastāvēja esošie sporta klubi, tostarp “Olimpija”. Taču drīzumā arī “sporta iekārta” tika revidēta, “Olimpiju” likvidēja, bet tās inventāru atsavināja un nodeva “Dinamo” Liepājas nodaļai. Nacistu okupācijas laikā 1942. gadā Liepājas “Olimpijas” darbība tika atjaunota. Atkal sporta laukumos sava kluba vārdu pārstāvēja olimpieši, futbola sacīkstēs atkal viena no spēcīgākajām bija Liepājas “Olimpija”. Atjaunojoties padomju okupācijai, sporta klubs “Olimpija” beidza pastāvēt.