Basketbols kā liktenis. Almai Gailītei – 105

09/04/2018 22:49

PIRMS 105 GADIEM, 1913. gada 9. aprīlī,  Amerikas Savienotajās Valstīs dzimusi latviešu sportiste ALMA GAILĪTE (laulībā – Šulca). Daudziem pazīstama kā arhitekte un dzejniece (pseidonīms – Alma Bēne), taču 20. gs. 30. gados tieši Latvijas sieviešu basketbols nebija iedomājams bez māsām Almas un Alīses Gailītēm.

Abas spēlēja un panākumus sasniedza kopā. 1933. gadā viņas kļuva par pirmajām Latvijas basketbola meistarēm (čempionēm) “Gongs” vienības sastāvā. Pēc tam vairākkārt kļuva par valsts čempionēm “US” (“Universitātes Sports”) basketbola komandas rindās. Māsas startēja Latvijas studenšu basketbola izlasē, piedaloties arī akadēmiskajās meistarsacīkstēs (tagad – universiādes). Alma un Alīse Gailītes bija arī Latvijas valstsvienības spēlētājas.

Tā kā māsas Gailītes ar panākumiem startēja arī dažādās vieglatlētikas disciplīnās, Latvijas vieglatlētu treneris – soms Veiko Rinne – mēģināja jaunās dāmas pierunāt atteikties no basketbola un pamatīgāk pievērsties “sporta karalienei”. Tomēr māsas nebija gatavas upurēt basketbolu, lai progresētu tikai vieglatlētikā. Alma Gailīte izdevumam “Starts” (1937. g. janvāris) skaidroja māsu izvēli: “Bet mūsu sirdis nu reiz pieder basketbolam un vieglatlētikai, un tur pat tāda autoritāte kā Rinne nespēj neko grozīt. Tas ir tāpat kā ar likteni.

Tā māsas turpināja startēt gan vieglatlētikā, gan basketbolā. Alma Gailīte atzina, ka vieglatlētikā viņu vairāk saista augstlēkšana, taču startēja arī skriešanā, grūda lodi, meta disku… Māsas pieprata arī volejbolu, taču priekšroku deva basketbolam un vieglatlētikai. Tieši tādā secībā. Alma Gailīte sportoja arī Otrā pasaules kara laikā, taču diemžēl sacīkšu kalendāru sāka koriģēt sporta laukumos gūtās traumas.

Kara laikā Alma Gailīte nonāca Vācijā. Vēlāk izceļoja uz ASV – valsti, kurā bija dzimusi un dzīvojusi līdz 20. gs. 20. gadu sākumam. Alma Gailīte aizgāja mūžībā 1995. gada 27. oktobrī Dalasā, ASV.

Pieslēgties

Dienas fokusā

Teodors Bļugers
22/01/2022 07:04

Bļugers paklūp soli pirms NHL karjeras personīgā rekorda, Krosbijam “hat-trick” uzvarā pret Kolumbusu (VIDEO)

Aizvadītajā naktī Nacionālajā hokeja līgā (NHL) latviešu uzbrucēja Teodora Bļugera Pitsburgas “Penguins” viesos ar rezultātu 5:2 pārspēja vārtsarga Elvja Merzļikina pārstāvēto Kolumbusas “Blue Jackets”, izcīnot ceturto uzvaru pēc kārtas un…

17/12/2014 11:40

„Panthers” uzvar „Capitals” garākajā pēcspēles metienu sērijā NHL vēsturē

Pirms Floridas „Panthers” uzbrucējs Niks Bigstads realizēja izškirošo bullīti, kopumā tika veiktas 20 pēcspēles metienu kārtas. Metienus izpildīja 40 dažādi spēlētāji. Pēcspēles metienu sērija iekļuva NHL vēsturē, kā visu laiku…