Arvīds Bradiņš – futbolists, basketbolists, bendijists, hokejists un nobendēts “spiegs”

06/04/2018 22:31
Nokopēts

PIRMS 111 GADIEM, 1907. gada 6. aprīlī, Rīgā pasaulē nāca sportists ARVĪDS BRADIŅŠ (augšējā rindā otrais no kreisās). Daudzpusīgais Bradiņš ne tikai uzspēlēja Latvijas futbola izlasē un kļuva par Latvijas futbola meistaru (čempionu), bet arī – bija Rīgas “ASK” bendija komandas kapteinis, Latvijas basketbola čempions, Rīgas “ASK” hokeja komandas spēlētājs.

Sporta draugi Arvīdu Bradiņu (dokumentos arī – Arveds) vislabāk pazina kā rezultatīvu futbola uzbrucēju. 20 gadu vecumā, 1927. gadā, viņš debitēja Latvijas futbola izlasē. Valstsvienībā startēja līdz 1932. gada augustam, kad tās sastāvā izcīnīja Baltijas kausu. Šī turnīra spēlē pret Igaunijas futbolistiem Bradiņš guva tik smagu kājas savainojumu, ka nācās viņu nogādāt slimnīcā. Tobrīd avīze “Latvijas Kareivis” (1932. g. 1. septembrī) rakstīja, ka “Bradiņš var cerēt pēc 2-3 nedēļām atstāt slimnīcu, bet futbolu ilgi nevarēs spēlēt, ko sevišķi sāpīgi sajutīs Armijas sporta klubs, kurā tas bij labākais uzbrucējs”.

Futbola laukumā Arvīds Bradiņš atgriezās tikai nākamajā gadā (1933). Sporta apskatniekiem nācās atzīt, ka pēc smagās traumas viņš agrāko sportisko formu vairs nesasniedza. Latvijas Futbola savienība (LFS) Bradiņa ieguldījumu novērtēja, 1936. gadā apbalvojot ar lielo nozīmi “Par nopelniem”. Jāpiebilst, ka Arvīds Bradiņš par Latvijas futbola čempionu kļuva gan galvaspilsētas superkomandas “RFK” (“Rīgas Futbola Klubs”; 1926), gan Rīgas “ASK” sastāvā (1932). Bija piedalījies starptautiskās sacīkstēs arī Rīgas futbola izlases sastāvā.

Arvīds Bradiņš bija arī rezultatīvs bendija (hokejs ar bumbiņu) uzbrucējs. Presē tika dēvēts par “ASK” labāko bendijistu, kļuva par “ASK” bendija vienības kapteini un Latvijas bendija izlases rezervistu. Kad 1931. gadā Rīgas “ASK” pievērsās arī hokejam, Arvīda Bradiņa vārds bija arī Rīgas “ASK” hokeja komandas 1931./1932. g. sezonas sastāva pieteikumā. Tomēr pilnvērtīgu iesaistīšanos ledus sporta norisēs nākotnē acīmredzot kavēja futbola laukumā gūtā trauma. Jāpiebilst, ka Bradiņam nebija sveši arī citi sporta veidi, tostarp “grozballe”. “RFK” sastāvā viņš 20. gs. 20. gados viņš kļuva arī par Latvijas basketbola čempionu.

Ārpus sporta laukuma Arvīds Bradiņš bija Kara skolas kadets, vēlāk – virsnieks. Kad padomju okupācijas laikā, 1940./1941. g. sezonā, tika atjaunota bendija spēlēšana, Bradiņš bija Rīgas “Dinamo” sastāvā. Taču drīz, 1941. gada aprīlī, apsūdzot par pretpadomju spiegošanu un pret jauno varu vērstu aģitāciju, PSRS varas iestādes Arvīdu Bradiņu apcietināja. Turpmākās ziņas ir ļoti trūcīgas. Saskaņā ar vienu no tām Bradiņš netika izsūtīts, bet drīz vien, 1941. gadā, nošauts Rīgas Centrālcietumā.

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām