Valdis Valters atklāti par Rīgas “Dinamo”, Latvijas futbola izlasi, NBA un Porziņģi

Valdis Valters, sportazinas.com
Valdis Valters Foto: FIBA

Portāls Sportazinas.com šodien sazinājās ar sporta ekspertu un raidījuma “Hattrick” vadītāju Valdi Valteru, lai apspriestu svaigākās aktualitātes Latvijas futbola izlasē, Krištianu Ronaldu pāreju, UEFA Čempionu līgu, Kontinentālo hokeja līgu un Rīgas “Dinamo”, kā arī Nacionālo basketbola asociāciju un latviešu basketbolistu sniegumu.

Latvijas futbola izlase UEFA Nāciju līgā nospēlēja 0:0 pret Andoru – kādas ir Tavas domas par aizvadīto maču?

Neizšķirts pret Andoru ir fakta konstatācija. Futbols ir tāds sports veids, kur ne vienmēr uzvar stiprākais. Ja tu izveido labu aizsardzību, tad vismaz neizšķirtu vienmēr var dabūt. Man grūti spriest, bet tā taktika bija diezgan pašvaka. Katrā gadījumā Latvijas izlase labāk prot spēlēt no aizsardzības, nekā formāli vājāko komandu uzvarēt. Mēs neprotam pretiniekus apspēlēt uz meistarību. Nezinu, kāpēc mūsējiem šīs meistarības trūkst, bet vakar laukumā bija pabriesmīgs skats.

Vai nebija grūti baudīt spēles kvalitāti, ja salīdzinām ar Pasaules kausa finālturnīrā redzēto?

Bija milzīga atšķirība. Es skatos tikai “Barcelona” spēles, tāpēc vakardienas spēle bija pabriesmīga. Jo Barselonai bumba staigā. Tāpat meistarības līmenis un brīvo zonu izmantošana ir augsta. Mūsējiem uzbrukumā nebija taktiskie varianti. Iespējams, ka vairāk bija jāspēlē uz standartsituācijām, jo Uldriķis tur ir. Noteikti, ka Pātalainens meklē šo variantus, un jādod viņam laiks. Nevar viņš atnākt un uzreiz taisīt brīnumus. Vakar sapratām, ka esam tur, kur esam.

Pārejot uz klubu futbolu, vasarā Ronaldu no Madrides “Real” pievienojās Turīnas “Juventus”. Ko Tu domā par šo pāreju, un kāpēc Ronaldu vēl joprojām nav guvis vārtus Itālijas čempionātā?

Itālija nav Spānija. Spānijā spēlē uz uzbrukumiem daudz vairāk orientētu futbolu, tiesneši vairāk soda spēlētājus. Arī “Real” komandas meistarības līmenis bija augstāks. Madride vairāk lielāku uzmanību pievērsa uzbrukumu veidošanai. “Juventus” komandai ir cits spēles stils. Viņi nedarbojas tik ātri, nav tik uzbrūkoši, būtībā “Juventus” ir 1:0 komanda. Viņi vienus iesit un neļauj pretiniekam neko darīt. Itālijas futbols ir citādāks. Domāju, ka Ronaldu vajag adaptācijas laiku, un tad viņš sāks sist iekšā. Svarīgi arī ir izjust partnerus – nav tas viss tik vienkārši. Madridē Ronaldu zināja Marselu, Isko, Krosu, un vajadzīgs laiks. Tas, ka Ronaldu neiesit vārtus, bet komanda uzvar, neko nenozīmē. Galvenie ir komandas panākumi. Tā nav nekāda lielā nelaime.

Kā komandai veiksies UEFA Čempionu līgā? Kuri būs šī turnīra favorīti?

Domāju, ka Itālijas čempiontitulu “Juventus” jau tagad var dot. Tas pats attiecas uz Minhenes “Bayern” Vācijā. Vienmēr būs komandas, kas nacionālajos čempionātos dominēs, bet drusku citādāk ir Spānijā, kur divas, trīs komandas cīnās, savukārt Anglijā pat piecas vai sešas. Čempionu līgā neuzvar stiprākā komanda. Ja mainītu formātu, ka 16 turnīra dalībnieces katra ar katru izspēlētu divas spēles, tad tie, kuriem būtu visvairāk punktu, būtu objektīvi stiprākie. Šobrīd tas ir veiksmes faktors. Čempionu līgā svarīgi, kādā formā tajā brīdī esi. Vai futbolistiem daudz izlasē jāspēlē utt. Visi šie faktori ietekmē rezultātus, tāpēc turnīrā neuzvar stiprākā komanda, bet tajā brīdī veiksmīgākā vienība. Čempionu līgā var uzvarēt jebkura no TOP 10 komandām. “Real” uzvara trīs gados pēc kārtas bija fenomens. Komanda bija saspēlējusies, palīdzēja veiksme, kā arī tur nospēlēja Zidāna faktors, tāpēc redzēsim, kā Madridei klāsies bez viņa. Es teiktu, ka Čempionu līga ir kā kauss. Tā nav līga, bet kauss, tāpēc kausā vienmēr visi var uzvarēt.

Pievērsīsimies Kontinentālajai hokeja līgai un Rīgas “Dinamo”. Kādas ir Tavas domas par rīdziniekiem? Kādas šosezon mūsējiem ir izredzes, un vai iekļūšana “play-off” ir reāla?

Bukmeikeri saka, ka “Dinamo” iekļūšana izslēgšanas spēlēs ir ļoti reāla. Rīdzinieki uzvarēja Magņitogorskā un kopumā rāda labu hokeju. Pirmkārt, ir labs treneru sastāvs. Ir 12 leģionāri, kuri aizver tukšās vietas. Domāju, ka rezultāts būs stabilāks, arī vārtsargs ir labs – Kristers Gudļevskis. Vienīgi komandas vadība ir nedaudz atrāvusies no zemes. Nedzīvo viņi Latvijā, un tas ir bēdīgākais. Viņi ir apvainojušies uz visiem, ka viņus lamā. Kopumā viss ir kārtībā, un Dzierkals ir atpakaļ, tāpēc ir interesanti apskatīties. Domāju, ka Rīgas “Dinamo” būs interesanta sezona.

Kā Tev šķiet, ja “Dinamo” sāks uzvarēt un iekļūs “play-off”, tad komanda atgūs līdzjutēju uzticību un piepildīs tribīnes?

Tāda uzticība nebūs nekad. Pirmie “Dinamo” gadi bija labi, jo nebija konflikts, nebija spēlēšanās ar politiku, visi Savicka izteikumi. Ja Rīgas “Dinamo” vadība būtu demokrātiskāka, pieejamāka, tad viņi spēlētu ar latviešu auditoriju. Daudzi šo iemelsu dēļ neiet uz “Dinamo” spēlēm, un viņiem tas nepatīk. “Dinamo” ir pluss, ka daudzi krievi iet skatīties hokeju un viņiem politika ir pie vienas vietas. Bet ir ļoti daudzi nacionāli noskaņoti cilvēki, kuri neiet, jo ir šāda situācija. To pilno tribīni ir jādabū kā NHL, kad fani, nākot uz hokeju, iztērē maksimāli daudz naudas. Rīgas “Dinamo” to nedara un spēlējas ar skatītāju. Viņi uzskata – rezultāts ir – nāc. Negribi – tad nenāc. Vistrakākais ir tas, ka tā nav viņu nauda. Vienmēr vieglāk ir procesu vadīt, ja kāds par tevi samaksā. Bet ja viņi no savas kabatas to izliktu, tad politika būtu daudz citādāka.

Kontinentālā hokeja līga nomainījusi punktu sistēma, tādējādi kopējot Nacionālo hokeja līgu – ko tu domā par to?

KHL darbs 11 sezonu laikā ir visai komisks. Viņi izvirzīja mērķi, ka būs tādi kā NHL, tā visa krievu bravūrība. Tagad viņi nedaudz ir nolaiduši gaisu, bet var redzēt, ka visi jaunie un talantīgie hokejisti brauc prom. NHL ir pirmā līga pasaulē, bet KHL pat vairs nav otrā. Eiropā ir citas konkurētspējīgas līgas, kuras šobrīd spēlētāji izvēlas. Nauda KHL arī mazāka, dolārs ar katru gadu paliek dārgāks priekš klubiem. Problēmas KHL ir daudz, lai gan halles Krievijā ir daudz, un hokeja līmenis ir labs. Latviešiem šī līga ir devusi tikai plusu. Tomēr ļoti daudz labu treneru izauguši, daudzi spēlētāji ir labi nopelnījuši. Latvijas hokejs par to var priecāties.

Bobs Hārtlijs šobrīd labi trenē Omskas “Avangard” – kādas ir viņu izredzes KHL?

Es uzskatu, ka Hārtlijs uz krievu treneru fona ir augsta līmeņa speciālists. Parasti Omskā bijusi krievu treneru piekrišana. Latvija ļoti daudz Hārtlijam palīdzēja, jo mēs esam postpadomju valsts, un mums ir līdzīgs dzīves stils ar Krieviju. Viņš adaptējās šeit Latvijā un saprata, kā jāspēlē un, aizbraucot tur, tas viņam palīdzēja. Hārtlijam Omskā būs panākumi. Vienīgais jautājums – kā hokejisti viņu uzņems sadzīvē? Godīgi sakot, “Avangard” ar Hārtliju var uzvarēt KHL. Spēlētāju motivēšanu un taktiku viņš perfekti pārvalda. To mēs redzējām ar Latvijas izlasi.

Bet tai pat laikā Oļegs Znaroks un Pēteris Skudra ir bez darba, kāpēc tā?

Viņi neies uz otrā ešelona komandām. Man bija intervija ar Skudru, un viņš skaidri un gaiši pateica, ka viņam ir noteikts līmenis. KHL ir daži klubi, kuriem ir nauda un ambīcijas. Znaroks vai Skudra neies uz otrās šķiras klubu. Ja kāds kritīs Maskavas “Dynamo” vai kādā citā lielajā klubā, tad viņi tur būs. Skudra tomēr piecus gadus nostrādājis un viņam drusku jāatpūšas, jāatsvaidzina smadzenes, jāpadomā, ko labu un sliktu izdarījis, vienkārši jāsagatavojas nākamajam klubam, jo trenera darbs ir ļoti smags. Viņi ir tik daudz nopelnījuši, ka šobrīd var netrenēt. Znaroks ir olimpiskais čempions. Kurš vēl Krievijā tāds ir? Tihonovs un viss. Znaroks kā treneris jau ir leģenda – ko viņam lekt peklē. Gan jau, ka drīzumā Znaroks atkal trenēs CSKA vai “Dynamo”.

Pārejam uz basketbolu. Drīzumā Pasaules kausa kvalifikācijas spēles. Vai Latvijas izlase izcīnīs ceļazīmi uz finālturnīru?

To mēs redzēsim pēc spēlēm. Viss tas bardaks ar spēlētājiem, kurš spēlēs, kurš nespēlēs, kuram klubs ļaus spēlēt, kuram neļaus. Nekad nevarētu iedomāties futbolā, ka klubs nelaiž, piemēram, Ronaldu uz izlasi. Grūti pateikt, vai tiks vai netiks, bet labi, ka Jāni Strēlnieku un Jāni Timmu palaida klubs. Bet tik daudzi izlasē nespēlēs, kuri to varētu darīt, un tas ir nepareizi. Turnīra tabula Latvijai izskatās laba, tāpēc trijniekā vajadzētu tikt. Izredzes mūsējiem ir, un grupa arī visai laba. Svarīgas būs nākamās divas spēles – kādi tie slovēņi un spāņi būs. Tur arī daudzi nespēlēs, no kuriem veselu NBA komandu var uztaisīt. Ko mēs te sūdzamies?

Masveidā jaunie spēlētāji no Latvijas aizplūst uz Spāniju. Ko Tu par to domā?

Tas ir Porziņģa faktors. Tas, ka Latvijā neviens viņus sagatavot nevar. Jā, Latvijas Jaunatnes basketbola līga tos jaunos talantus atrod un sagatavo, bet 15-16 gados viņi visi laižas prom. Tā ir tāda slimība. Pirmkārt, visi tie basketbolisti, kuri negrib mācīties vai nemācās, visu liek uz basketbolu. Izņemot Žagaru, es pārējiem tādu lielu nākotni neredzu. Tas nozīmē, ka viņi būs vidēja līmeņa spēlētāji. Es šiem visiem spēlētājiem ieteiktu otru alternatīvu – nevis Spānija, bet Nacionālā koledžu sporta asociācija (NCAA). Domāju, ka tur mums vajadzētu taisīt latviešu basketbola invāziju. Jo ASV viņi tiek radīti par pilnvērtīgiem produktiem. Tur tiek iegūta laba izglītība. Nesaprotu šos Spānijas braucējus, jo skola ir jābeidz Latvijā un jāspēlē šeit. Es uzskatu, ka tā ir liela kļūda, ka viņi bariem brauc uz turieni.

Nacionālā basketbola asociācija un trīs latvieši – Porziņģis, Kurucs un Bertāns. Kādas būs viņu lomas un, ko viņu klubi šosezon iespēs?

Domāju, ka pēc gada vai diviem mums NBA būs vesels piecinieks. Draftēto mums ir daudz, un jau tagad mums ir trīs NBA spēlētāji, kas ir vairāk kā Lietuvai, tāpēc tā ir fantastika. Es domāju, ka būtu ļoti svarīgi, ja šo varētu izmantot. Basketbolam tas ir jāpārdod. Viņi jau to dara, bet jāpārdod spēlētājs tieši uz jaunatni. Lai jaunieši vairāk nāk uz basketbolu, trenējas un, lai meklē nākamos Porziņģus. Trīs latvieši NBA ir milzīgs pienesums Latvijas sportam. Domāju, ka šādi zelta laiki pēc tam ilgi nebūs. Domāju, ka Kristaps pēc traumas bez problēmām varēs atgriezties iepriekšējā līmenī. Porziņģa problēma bija tā, ka viņš negatavs aizbrauca tur. Nebija viņš gatavs 82 spēlēm un 35 minūtēm ik spēli. Viņa ķermenis neatļāva to paveikt. Pa šo traumas gadu viņš nostiprināsies. Ja viņš pats nepaņēma brīvu, tad augšējais parūpējās, lai viņš dabūtu brīvu un sagatavotu savu ķermeni. Tā, lai Kristaps, atnākot uz laukuma, būtu daudz spēcīgāks. Meistarība viņam nekur nepazuda.

Domāju, ka Rodions Kurucs tiks pie iespējām “Nets”. Kāpēc slēgt komandai ilgtermiņa līgumu, ja viņam netic? Man liekas, ka Rodionam talants ir. Vienīgi īpatnēji, ka “Barcelona” viņš netika pie spēlēšanas, bet, iespējams, savainojums patraucēja. Potenciāls ir un, ja viss saliksies, tad domāju, ka mums būs vēl viens laba līmeņa spēlētājs. Nav daudzi, kuri ar tādu augumu un tādiem parametriem varētu spēlēt tādā pozīcijā. Jautājums būs par traumām – cik viņš fiziski ir gatavs tādam atlētiskam basketbolam? Svarīgi būs, kādu darbu viņš ieguldīja jaunatnē, lai tagad varētu rullēt.

Tā ir lielākā jautājuma zīme – vai Sanantonio “Spurs” būs “play-off” komanda? Džinobili prom, Lenards prom, Pārkers prom. Tas vairs nebūs vecais Sanantonio, bet jaunais. Kas tur būs, nezinu. Trenerim Popovičam smadzenes ir, un tās ir pietiekami spēcīgas. Rietumos ir tādi monstri, un domāju, ka Sanantonio tur tuvumā nebūs. Labākajā gadījumā viņi cīnīsies par otro četrinieku. Dāvis Bertāns spēlēs vairāk, bet jautājums, kur viņš spēlēs. Viens ir cīnīties par augstām vietām, bet otrs ir cīnīties apakšā. Redzēsim, jo būs ļoti interesanta sezona. Trīs dažādi spēlētāji ar trīs dažādām lomām savos klubos. Katrā gadījumā Dāvis ir sevi pierādījis. Viņam ir līgums un novērtējums no kluba. Par ko vēl baidīties?

Favorīti uz NBA čempiontitulu – “Celtics”, “Warriors”, “Rockets” un “Lakers”?

Čempions būs Hjūstonas “Rockets”! Ja Kriss Pols noturēsies līdz sezonas beigām, tad viņi uzvarēs. Viņi jau šogad būtu bijuši čempioni, bet Pols izkrita izšķirošajās spēlēs. Bostona un Filadelfija sitīsies par finālu Austrumos, tas arī skaidrs. Varbūt arī Toronto. “Lakers” ar Lebronu būs ceturtā, piektā komanda, bet grūti pateikt. Interesanta NBA sezona būs. “Thunder” arī ļoti spēcīga komanda. Būs daudz, ko pavērot un pakomentēt.

Tavs viedoklis

avatar
  Subscribe  
Paziņot par