Vilkoits par divu darbu apvienošanu, jauniešiem, izlasi un lielāku hokeja skatuvi

17/01/2023 16:31
Raimonds Vilkoits

32 gadus vecais Latvijas hokeja speciālists Raimonds Vilkoits jau paspējis pastrādāt visdažādākajos līmeņos – MHL, KHL un OHL, kā arī bijis iesaistīts gan U20, gan pieaugušo izlases darbā. Savukārt šosezon viņš vada hokeja skolas “Rīga” otro komandu, kura spēlē Jaunatnes attīstības hokeja līgā (JAHL) un Igaunijas hokeja čempionātā.

Tieši pēc JAHL mača pret “Liepāju”, kurā “Rīga” svinēja uzvaru vien pēcspēles metienu sērijā (4:3), “Sportazinas.com” aprunājās ar treneri par amatu apvienošanu divos klubos, darbu ar jauniešiem un arī pasaules čempionāta pieredzi.

Negaidījāt, ka spēle tik ievilksies, ņemot vērā to, ka “Liepājas” komanda ieņem priekšpēdējo vietu?
Varētu teikt tā, ka mēs katru maču spēlējam no jauna, jo nezinām, kā mums iegrozīsies. Gājis dažādi ar dažādām komandām, stabilitāte noteikti nav tā lieta, kas mums piemīt. Bet tas ir, uz ko mēs tiecamies.

Izlaidāt divu vārtu pārsvaru, beigās noraidījums par sešiem cilvēkiem laukumā? Tā ir jaunība, vai kas cits?
Jaunība noteikti ir faktors. Ja komentējam tieši šo momentu ar noraidījumu, tad cilvēks izlēca laukumā, viss kārtībā, bet mēs pieskaramies ripai. To varēja mierīgi nedarīt un moments būtu pagājis. Tā kā puiši ir tik ļoti iekšā spēlē un tik ļoti grib spēlēt ar ripu, iet, darīties, pieņēma lēmumu, nepadomājot par to, ka tas ir noteikumu pārkāpums. Līdz ar to arī divas minūtes.

Jums ir diezgan skaļa balss, cik bieži gadās, ka tiesneši nepamana jūsu pieprasīto pusminūtes pārtraukumu?
Nav tā, ka baigi bieži. Emocionālā spēlē tas dažreiz notiek. Tas nav nekas briesmīgs, nekāds pasaules gals, bet spēle iet un emocijas gadās arī mums treneriem.

Cik daudz esat apmierināts ar līdz šim paveikto komandas izpildījumā?
Noteikti varētu labāk, kaut kādos brīžos mēs varētu dabūt vairāk punktu. Bet tajā pašā laikā mums tas viss ir mācību process un ir jāiziet arī smagākiem brīžiem. Līdz ar to pateikt apmierināts vai nē varēšu pateikt pēc sezonas. Dotajā brīdī tas, cik punktu mēs esam nopelnījuši, ir diezgan objektīvi.

Cik atšķirīgs hokejs tiek spēlēts JAHL un Igaunijas līgā?
JAHL hokejs vairāk ir emocionālāks, vairāk tendēts uz vēlmi spēlēt droši, spēlēt ar ripu, tāds jauniešu hokejs. Igaunijā tas ir vairāk sistemātisks, daudzi hokejisti no šīs līgas ir kaut kur paspēlējuši, treniņprocess daudzās komandās ir diezgan nopietns. Spēlēt pret pieaugušajiem un pret jauniešiem ir ļoti noderīgi, to miksējot var salīdzināt, kas tevi sagaidīs, kā jāspēlē, kad esi lielāks.

Pašam nedaudz nejūk galva no tā, kad un kur ir nākamā spēle, un kuri spēlētāji būs pieejami?
Mums ir ļoti labs kolektīvs, viens ar otru daudz komunicējam. Laicīgi visu saplānojam, un tas varētu būt, kāpēc nekas nav sajucis. Ir brīži, kad ir smagāk un ir jāpielāgojas.

Kā jums izdodas apvienot darbu “Rīgā” ar asistenta darbu “Mogo/LSPA” komandā?
Tā ir specifika, jo treniņu laiki ir dažādi – viens ir no paša rīta, otrs ir gandrīz vai pašā vakarā. Sanāk diezgan normāli apvienot. Tā ir sanācis, es nedomāju, ka tas ir apzināti, ka spēles baigi nepārklājas. Līdz ar to viss ir normāli.

Pašam komfortablāk būt galvenajam vai asistentam?
Es vairāk baudu to procesu un nekoncentrējos pozīciju kolektīvā. Man patīk nākt, darboties, kaut kur palīdzēt džekiem ar to, ar ko es varu palīdzēt. Vienkārši nodarbojos ar to, kas man patīk.

Cik bieži puiši nāk pie jums un prasa kādu padomu par turpmāko karjeras attīstību?
Kad strādāju MHL, tas bija biežāk. Domāju, ka šiem puišiem vēl nav bijuši tādi piedāvājumi, viņi sevi vēl nav parādījuši pasaules mērogā. Bet noteikti būs kaut kāds brīdis, kad nāks un jautās. Un es ceru, ka nāks droši, jo šis tas ir zināms, šim tam ir iziets cauri.

Izbaudāt procesu, bet vai nepietrūkst lielākas skatuves, kāda bija MHL un KHL?
Dažkārt par to domāju. Process ir atšķirīgs un paiet laiks, kamēr pielāgojas. Pat tagad – jau pusgads ir pagājis, bet ir momenti, kad esi pārsteigts par kaut ko. Tajā pašā laikā nevarētu teikt, vai tas ir labi vai slikti – vienkārši savādāk. Tomēr KHL ir vairāk tendēts uz rezultātu, bet šeit vairāk runājam par attīstību. MHL arī bija attīstības process, bet tie procesi tiešām ir visai dažādi.

Esat arī U17 izlases galvenais treneris. Novembrī bija pārbaudes spēles pret norvēģiem, kā mūsu puiši izskatījās uz viņu fona?
Mēs spēlējām pret Norvēģijas U18 izlasi, līdz ar to mums nācās diezgan pielāgoties, jo fiziskās atšķirības bija manāmas. Norvēģi bija spēcīgāki tieši fiziski, jo tas viens gadiņš daudz ko nozīmē. Bet kopumā bija labi, varējām spēlēt diezgan līdzīgi, aizvadījām trīs pēc kārtas intensīvas spēles. Kaut kur vairāk noveicās, kaut kur mazāk. Prieks par tādu iespēju aizvadīt tādus mačus, kad arī paši hokejisti var salīdzināt, kur viņi ir, kur varētu būtu un kur grib būt. Tas ir viens no attīstības etapiem, kad čaļi gūst starptautisku pieredzi, uzzina, kā tas ir uzvilkt Latvijas izlases kreklu.

Pagājušajā gadā bijāt arī ar pieaugušo izlasi. Kādas atmiņas palikušas no 2022. gada pasaules čempionāta?
Bija diezgan interesants turnīrs, bija dažādi pārdzīvojumi. Kopumā tas bija ilgu laiku atpakaļ un emocijas vairs nav tik svaigas, bet es atceros, ka bija emociju blenderis – vienu brīdi tā, vienu brīdi šitā, brīžiem vajadzēja saglabāt vēsāku prātu, pielāgoties. Tas čempionāts bija interesants, domāju, ne tikai treneriem, bet arī faniem. Dažādas emocijas dažādos brīžos vienas spēles laikā. Viss varēja mainīties vairākas reizes. Tas arī ir, kas padara šo sporta veidu foršu.

Emocijas ir spēcīgākas pie soliņa, vai no augšas?
Grūti salīdzināt, emocijas visur ir vienādas. Vienmēr gribi to labāko, ja nesanāk, tad pārdzīvo, ja sanāk, tad smaidi. Bet tajā pašā laikā vienmēr paturi galvā, ka viss var mainīties ļoti ātri un brīžos, kad kaut kas nesanāk, centies izdarīt, lai viss sanāktu. Kad sanāk, tad centies izdarīt tā, lai viss turpinātu sanākt.

Kāds tagad ir jūsu statuss pieaugušo izlasē? Vai jau kaut ko apspriedāt ar Vītoliņu?
Tas laikam, lai pagaidām paliek starp mums. Kaut kad jau kaut kādas ziņas parādīsies.

Raimonds Vilkoits

Raimonds Vilkoits (pa kreisi) | Foto: LHF

Pieslēgties

Dienas fokusā

Artūrs Irbe
03/02/2023 19:43

Leģendārais Irbe atklāj, kādā gadījumā viņš būtu gatavs atgriezties pie trenēšanas

Latvijas hokeja leģenda Artūrs Irbe sarunā ar “Latvijas Radio” atklājis, kādā gadījumā viņš būtu gatavs atgriezties pie trenera darba. 2014./2015. gada sezonu Irbe pavadīja Nacionālās hokeja līgas (NHL) komandā Bufalo…

17/12/2014 11:40

„Panthers” uzvar „Capitals” garākajā pēcspēles metienu sērijā NHL vēsturē

Pirms Floridas „Panthers” uzbrucējs Niks Bigstads realizēja izškirošo bullīti, kopumā tika veiktas 20 pēcspēles metienu kārtas. Metienus izpildīja 40 dažādi spēlētāji. Pēcspēles metienu sērija iekļuva NHL vēsturē, kā visu laiku…

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām