“Aston Villa” stāsts: triumfs Eiropā pret “Bayern”, zelta gadi un svarīga loma Anglijas futbolā

Latvijas Fantasy Līga (LFL) turpina Premjerlīgas komandu rakstu sēriju. Trešajā sērijā par Birmingemas “Aston Villa” – tas ir viens no senākajiem Anglijas klubiem, kurš savulaik ieņēmis nozīmīgu lomu Premjerlīgas dibināšanas procesā. Raksta apakšā pāris ieteikumi Premjerlīgas Fantasy līgas 13. kārtai.

Birmingemas “Aston Villa” futbola klubs dibināts 1874. gadā un ir viens no senākajiem futbola klubiem Anglijā. Sākotnēji tās dibinātāji nevarēja izšķirties starp regbija un futbola komandas dibināšanu. Beigu beigās četri kungi dibināja futbola institūtu. Piecus gadus vēlāk “Villa” pirmo reizi piedalījās FA kausa izcīņā. Debija gan izvērtās visai interesanta, jo pirmajā kārtā izdevās pārspēt “Staford Road” komandu, tomēr no otrās komanda atteicās, jo pretī stājās tolaik ļoti spēcīgā “Oxford University” komanda. 1886./87. gada sezonā šo pašu turnīru “Villa” uztvēra jau daudz nopietnāk. Komanda aizspēlējās līdz finālam, kurā ar 2:0 tika pārspēta “West Bromwich Albion”.

Tajos laikos lielākā daļa futbola spēļu bija draudzības spēļu statusā, tomēr pamazām tika izveidots turnīrs ar struktūru un pavisam citu virzienu. Tika izveidots turnīrs “Football League”, kurā “Villa” pirmo reizi triumfēja 1894. gadā. 1939. gadā līga tika atcelta Otrā pasaules kara dēļ, bet atsākās tā 1946. gadā. Kopumā “Aston Villa” Anglijas augstākajā futbola līgā uzvarējusi septiņas reizes. Tās īpašumā ir arī septiņas FA kausa trofejas, savukārt piecas reizes komanda uzvarējusi Līgas kausā.

Anglijas karaliene Elizabete II pasniedz čempionu trofeju.

Pēdējā reize, kad “Villa” kļuva par Anglijas čempioniem, bija 1980./81. gada sezona. Gadu vēlāk “Villa” sasniedza vēl kādu zīmīgu sasniegumu – 1982. gada maijā klubs triumfēja Eiropas prestižākajā klubu turnīrā. Finālā Roterdamā “Villa” pārspēja Minhenes “Bayern”. 1983. gada janvārī “Villa” izcīnīja arī UEFA Superkausu, uzveicot Spānijas grandu “Barcelona”. Šie ir lielākie kluba sasniegumi vēsturē. Jāpiemin, ka piecus gadus pēc šī sasnieguma komanda izkrita no Anglijas augstākās līgas, zemākā līgā pavadot gan tikai vienu sezonu. “Aston Villa” ir viena no tām komandām, kas 1992. gadā dibināja to līgu, kuru mēs šobrīd saucam par Premjerlīgu.

“Villa” komandas logo simbolizē izturību, patriotismu un spēku. Kā jau visi logo, arī šis gadu gaitā piedzīvojis izmaiņas gan stilistiski, gan krāsu un grafiskā dizaina ziņā. Gandrīz visos “Villa” logotipos ir saskatāma lauva. Arī komandas iesauka ir lauvas. Šo simbolu komanda izmanto, jo divi tās dibinātāji bija dzimuši Skotijā. Lauva ir Skotijas simbols, kuru “Villa” izmanto jau kopš saviem pirmsākumiem. Tikai 1886. gada logo versijā nebija iekļauta lauva.

“Aston Villa” logo attīstība

Komandas rindās spēlējuši dažādi spēlētāji. Pēdējo gadu zināmākais futbolists, kurš pārstāvējis “Villa”, ir Džeks Grīlišs. Viņš neapšaubāmi ir viens no talantīgākajiem spēlētājiem, kuri pārstāvējuši lauvu rindas. Viņš palīdzēja komandai 2019. gadā atgriezties Premjerlīgā, bet 2021. gadā viņš tika pārdots “Manchester City”. Dvaits Jorks ir vēl viens spēlētājs, kura uzvārds komentārus neprasa. Viņš ir bijis viens no labākajiem uzbrucējiem “Villa” vēsturē. Arī tad, kad viņš pārcēlās uz “Manchester United”, viņš palika “Villa” fanu atmiņās.

Visu laiku Top5 labākais “Villa” spēlētājs neapšaubāmi ir Pīters Vits. Viņš Birmingemas komandā spēlēja tās zelta laikos jeb no 1980.-1985. gadam. Viņš aizvadīja 233 spēles komandā un guva 90 vārtus, palīdzot komandai triumfēt visos lielākajos turnīros. 1980./81. gada sezonā viņš guva 20 vārtus, palīdzot “Villa” tikt pie pirmā augstākās līgas titula 71 gada laikā.

Pīters Vits

Teicams grafiks: “West Ham”, “Brighton”, “Wolves”

Vidējs grafiks: “Nottingham”, “Arsenal”, “Bournemouth”, “Crystal Palace”

Slikts grafiks: “City”, “Liverpoool”, “Chelsea”, “Newcastle”, “Everton”, Tottenham”, Asto Villa”

Centrālie kārtas spēlētāji, kas var izšķirt Fantasy notikumus

Ērlings Holanns, Mohameds Salāhs, Džerods Bouens, Odsone Edoārs, Bukajo Saka, Sems Džonstons, Viljamss Saliba, Hinmins Sons, Musa Diabī, Ollijs Votkins, Bruno Fernandešs. Mateušs Kunha.

Labs potenciāls uz sauso spēli

“Arsenal”, “Crystlal Palace”, “West Ham”, “Brighton”, “Bournemouth”.

 

Nokopēts

    Pagaidām neviens nav komentējis
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām