Treneris atlaists, Milvokī “Bucks” turpina iet pēc titula

Vasarā Mičiganas ezera krastā esošās pilsētas komanda vienojās ar jaunu galveno treneri, kurš iepriekš 14 reizes bija piedalījies galvenā trenera vakances intervijās, bet pie darba netika ne reizi. 15. reize Milvokī bija laimīgā, vai arī nebija. Pēc 43 spēlēm un 30 uzvarām treneris tika atlaists. Rezultāti nebūt nebija slikti, tāpēc ieskatīsimies dziļāk Milvokī trenera maiņas vēderā.

Jāsāk ar to, ka šī franšīze ir absolūta titula pretendente. Gan vadības prātos, gan spēlētāju prātos, gan arī komandas rezultātu izteiksmē. Gadu no gada komandas ierindojas Austrumu konferences galvgalī, sastāva spēlētāji ir labākajos gados, tāpēc dzelzs jākaļ kamēr karsts. Janis Adetokunbo ir komandas seja un līderis, tāpēc publiski un noteikti arī privātās sarunās ir izdarījis spiedienu uz īpašnieku un menedžerim, ka komandai jābūt tikai un vienīga titula cienīgā sastāvā. Citādi viņš nav pārliecināts vai viņa uzticība komanda ir tik lielai, lai paliktu Milvokī arī zaudejošā komandā. “Bucks” komandai tādas zvaigznes kā Janis vajadzīgas kā ēst, jo katru dienu lieli dūži Milvokī kreklu negrib vilkt. Ir stāsti, ka NBA spēlētāji tik ļoti nav gribējuši palikt Milvokī pa nakti, ka devušies uz spēlēm tikai spēles dienā un uzreiz devušies prom. Komandas lielie prāti darīs visu, lai aizķertos starp labākajiem – ja ne pilsēta piesaista, tad vismaz labi rezultāti. Arī riskēs.

Viens no šiem riskiem bija Eidriana Grifina parakstīšana galvenā trenera amatā. NBA treneru algas reti kad ir publiski pieejamas, bet lēš, ka Eidrians un “Bucks” vienojās par 16 miljoniem dolāru par četru gadu sadarbību.

Treneris, kurš pats deviņas sezonas bija NBA spēlētājs un vien pāris mēnešus pēc vienas karjeras beigām pievērsās otrai. 2008. gadā kļuva par Skota Skailsa asistentu tieši Milvokī “Bucks” komandā un tā aizsākās nu jau 15 gadus ilgā trenera karjera. Bija gan Milvokī, gan Čikāgas, gan Orlando, gan Oklahomas, gan Toronto komandu asistents pirms šovasar pirmo reizi pārņēma galvenā trenera amatu.

Iepriekšējās piecas sezonas komandu trenēja Maiks Budenholzers, ar kuru kopā arī ieguva NBA čempiontitulu 2021. gada vasarā. Pēc nākamajām divām sezonām treneris tika atlaists. Nebija tā, ka komanda sāka spēlēt sliktāk vai iekšējā gaisotne pasliktinājās. Cik publiski zināms, nenotika ne viens, ne otrs. Komanda vienkārši stagnēja. Treneris reizēm slikti pielāgojās izmaiņās izslēgšanu spēļu sērijās un bija vajadzīgas svaigas vēsmas, kas neļautu grimt komandai. Amats tika dots debitantam Grifinam.

Ar Eidrianu Grifinu līgums tika parakstīts 5. jūnijā, labu laiciņu pirms aizvadītās vasaras NBA drafta. Tātad komanda laicīgi gribēja sagatavoties, sniegt visus nepieciešamos ieskatus trenerim – debitantu apčubināšana, jaunu līgumu slēgšana. Ģenerālmenedžeris Džons Horsts tobrīd darbiņu bija paveicis kā pēc saraksta. Bet virsraksts sarakstam jeb trenera vārds laikam nebija īstais.

Atskatoties uz treneru nomaiņas notikumiem pavēroju pāris video ar Eidrianu Grifinu. Gan intervijas vasarā, gan treniņu izgriezumos, gan pēcspēļu intervijas, gan viņa darbības esot laukumā malā mačos. Man nešķita, ka viņam uz doto momentu ir izteiktas oratora spējas. Spējas iedvesmot un radīt vilkmi ap sevi. Tas ir pirmais, kas situāciju sarežģi komandā, kurā ir lieli spēlētāji, ar lieliem ego un lielām prasībām. Otrs ir tas, ka treneris gribēja ievērojami mainīt spēles zīmējumu, it īpaši aizsardzībā. Tika koriģētas dažādas rotācijas un garo spēlētāju segšanas maniere. Galvenais ‘cietējs’ bija Brūkss Lopess, kurš gadiem, pie trenera Budenholzera, “pick and roll” saspēlēs palika tuvāk grozam un neveica aktīvu palīdzību aizsardzībā pret sadarbībā esošajiem pretiniekiem. Tā bija ierasta prakse, ņemot vērā Lopesa lielo un lēnīgo ķermeni. Treneris Grifins to gribēja mainīt, pieprasot no Brūka spēlēšanu ‘augstāk’ aizsardzībā. Brūkam nepatika, laukumā neizdevās un Lopesu brālis nebaidījās neapmierinātību izrādīt laukumā. Grifins nespēja noķert īsto stīgu un likt noticēt spēlētājiem. Ne par velti komandas aizsardzības šosezon ir 19. efektīvākā līgā. Pagāšgad ierindojās 4. vietā!

Var saukt vēl vairākus publiski fiksētus gadījumus, kas šo situāciju padara neglaimojošu. Bijušais Deimiana Lilarda “Trail Blazers” laiku treneris Terijs Stots jau pirms sezonas sākuma pameta Milvokī asistenta darbu, jo nespēja sastrādāties ar treneri Grifinu – konflikti starp abiem bijuši arī publiski un spēlētāju priekšā. Janis Adetokunbo jau regulārās sezonas pirmajā spēlē negribēja veikt nomaiņu, kad treneris to bija vēlējies un palika laukumā.

Paša trenera ego, neesošā pieredze amatā, krasās izmaiņas spēles zīmejumā un personību nesavienojamība. Neuzskatu, ka Eidrians Grifins vairs nekad nebūtu spējīgs būt galvenais treneris NBA, bet daudzas lietas ir jānoārda un jābūvē no jauna.

Treneris jau mēnešiem bija norakstīts un kopš sezonas sākuma konsultēja gaidāmais aizstātējs Doks Rivers. Rivers amatu pārņema 26. janvāri un kopš tā brīža [raksts tapis 4. februārī] ir vadījis komandu trīs mačos. Zaudējums pret “Nuggets” un “Trail Blazers”, uzvara pār “Mavericks”. Treneris sacījis: “Ir veiktas daudzas izmaiņas, it īpaši aizsardzības shēmās. Tas nenotiks vienā dienā, izmaiņas tiks iekļautas pamazām un plānotie rezultāti nav jāgaida uzreiz”. Esot mainītas pat tādas vienkāršas aizsardzības lietas kā ātrā pāreja aizsardzībā un sava sedzamā noteikšana tādās situācijās. Komunikācija, lomu noteikšana, atklātība bijušas svarīgas lietas pirmajās sarunās ar spēlētājiem.

Doks Rivers 2008. gadā izcīnīja titulu, trenējot Bostonas “Celtics”. Kopš tā laika ir trenējis daudzas talantīgas komandas, bet mazas un lielas vilšanās dominējušas. Skaidrs, ka treneris nerādīs kādu taktisko maģiju. Jauns divritenis netiks radīts, bet komanda būs sakārtotāka un ar skaidrāku turpinājumu – ar labām iespējām iegūt čempiontitulu. Ne par velti vasarā pievienojās Deimians Lilards.

Spēlētāji ar Fantasy vērtību, kurus vari atrast starp brīvajiem aģentiem:

Skotijs Pipens, Santi Aldama, Lūks Kenārds, Dži Dži Džeksons, Pols Rīds, Amens Tompsons, Džabari Vokers, Lonijs Vokers.

Uzzini vairāk par Fantasy NBA jaunākajā raidījumā. Viesos izcili maiņu darījumu menedžeri, kuri pastāsta savus noslēpumus:

 

 

 

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām