Meistars – cīkstonis Krišjānis Kundziņš

19/03/2018 13:30
Nokopēts

PIRMS 113 GADIEM, 1905. gada 19. martā, Rīgā dzimis KRIŠJĀNIS KUNDZIŅŠ – vairākkārtējs Latvijas čempions grieķu-romiešu cīņā. Pirms Otrā pasaules kara Krišjānis Kundziņš bija starptautiskajās sacīkstēs Latvijas valsti visbiežāk pārstāvējušais cīkstonis. Viņa augstākais sasniegums uz “starptautiskā paklāja” – 5. vieta vasaras olimpiādē Berlīnē (1936).

Sportista gaitas Krišjānis Kundziņš uzsāka 20. gs. 20. gadu sākumā, un vispirms tās bija jauniešiem pierastā virzienā – bendijs (hokejs ar bumbiņu) ziemā un futbols gada siltākos mēnešos. Abos šajos sporta veidos startēja “RFK” (“Rīgas Futbola Kluba”) komandās.

20. gadu vidū Krišjānis Kundziņš pievērsās savam “īstajam” sporta veidam – grieķu-romiešu cīņai – un iestājās sporta biedrībā “Krauze”. Un kļuva par vienu no ievērojamākajiem Latvijas cīkstoņiem! 20. gs. 30. gados Krišjānis Kundziņš izcīnīja vairākus Latvijas čempiona titulus grieķu-romiešu cīņā, startējot gan biedrības “Krauze”, gan “Latvijas Arodorganizāciju Sporta” (“LAS”) krāsās. Par “LAS” cīkstoni viņš kļuva pēc 1935. gada, kad “Krauze” tika pievienota sporta klubam “LAS”.

Saskaņā ar avīzes “Sporta Pasaule” aprēķiniem Krišjānis Kundziņš bija cīkstonis, kurš starpkaru posmā ir aizvadījis visvairāk oficiālu cīņu, pārstāvot Latvijas krāsas. Kopā – 19 reizes. Latvijas vienības sastāvā piedalījās vairākos Eiropas čempionātos, bet augstākais sasniegums bija 1936. gada vasaras olimpiādē Berlīnē izcīnītā 5. vieta grieķu-romiešu cīņā spalvas svarā. Kaut arī dažādos laikos Krišjānis Kundziņš bija veiksmīgi startējis arī citās svara kategorijās, “spalva” bija viņa “īstā” kategorija. Ko arī apliecina pieci valsts čempiona tituli tieši spalvas svarā.

Krišjānis Kundziņš turpināja sportot arī sākoties padomju un nacistu okupācijām, taču arvien vairāk nodevās trenera darbam. Pēc kara, atjaunojoties padomju okupācijai, piedalījās sporta organizatoriskajā darbā, startēja arī PSRS čempionātos. Aktīva sportista gaitas pārtrauca 50. gadu otrajā pusē.

Jāpiebilst, ka Krišjānis Kundziņš iesaistījās Latvijas Olimpiskās komitejas darba atjaunošanā, piedzīvoja valsts neatkarības atgūšanu un aizgāja mūžībā 1993. gada 23. februārī. Izcilā latviešu cīkstoņa un trenera piemiņa ir godāta Krišjāņa Kundziņa Cīņas sporta skolas (KKCSS) un Krišjāņa Kundziņa ceļojošā kausa nosaukumos. Šogad kausu izcīnīs jau 25. reizi.

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām