Arkādijs Birjuks, Viktors Dobrecovs, Anatolijs Kreipāns (augšējā rinda), Pauļus Jaķelis, Matīss Timofejevs, Ilvars Koscinkevičs, Kaspars Gorkšs (apakšējā rinda)
Jau šodien startēs četrgades lielākais sporta notikums. Ar mājinieces Kataras un Ekvadoras dueli tiks atklāts 2022. gada FIFA Pasaules kauss. Čempionāts, ap kuru nesenākajā vēsturē bijuši, iespējams, visvairāk blakus esošo faktoru, taču par tiem jau daudz runāts, tostarp šo rakstu sērijas pirmajā daļā, kur “Sportazinas.com” vērsās pie vairākām Latvijas futbola personībām un ekspertiem, lai noskaidrotu viņu viedokli par finālturnīra norises vietu un laiku, kā arī uzzinātu, kādiem stāstiem šajā Pasaules kausā ir vērts sekot līdzi.
Otrajā daļā futbola lietpratēju domas un prognozes tika vaicātas par labākajiem vārtu guvējiem, komandām, kas varētu būt “melnie zirdziņi” jeb pārsteigumu autori, kā arī šī gada potenciālajiem čempioniem.
Viedoklis tika vaicāts “TV3 Sport” un “Sportacentrs.com” futbola komentētājam un raidījuma “Gols, *uj, štanga” vadītājam Arkādijam Birjukam, “Optibet Virslīgas” un futbola kluba RFS komunikācijas speciālistam, un “Viaplay” komentētājam Pauļum Jaķelim, sporta žurnālistam Anatolijam Kreipānam, Latvijas futbola leģendai Kasparam Gorkšam, futbola trenerim Viktoram Dobrecovam, Latvijas Televīzijas žurnālistam Matīsam Timofejevam, kā arī “Viaplay” un Latvijas Televīzijas futbola komentētājam Ilvaram Koscinkevičam.
Vai rīkot finālturnīru Katarā bija pareizi? Latvijas futbola eksperti vērtē PK (1. daļa)
Kurš būs labākais vārtu guvējs?
Arkādijs Birjuks
Grūti spriest, jo jāskatās, pret ko katra komanda spēlēs, tostarp “play-off” izspēlē. Varbūt labāko vārtu guvēju var meklēt Argentīnas izlases sastāvā, bet vai jāliek uz Lionelu Mesi, kurš parasti vairāk dala rezultatīvās piespēles? Jālūkojas tālāk uzbrukuma līnijā – Lautaro Martiness varētu būt tāds “melnais zirdziņš” starp potenciālajiem snaiperiem, jo skaidrs, ka starp favorītiem ir Kilians Mbapē, Neimars, Karims Benzemā, Harijs Keins. Ja vienkāršāka likme jādod, tad Keins ar 11 metru soda sitienu palīdzību varētu kļūt par labāko vārtu guvēju.
Pauļus Jaķelis
Nebūšu oriģināls. Harijs Keins vai Kilians Mbapē.
Anatolijs Kreipāns
Ja poļi tiks ārā no grupas, tas pats [Roberts] Levandovskis par tādu kļūt. Var arī nebūt, jo spēle klubā un izlasē ir divas pavisam atšķirīgas lietas. Kādi trīs, četri kandidāti ir, bet viss atkarīgs, cik katra komanda tālu tiks, jo var būt izcils vārtu guvējs, bet viņa valstsvienība izstājas 1/8 finālā. Varu tikai garantēt, ka individuālie rezultativitātes rekordi netiks laboti – Žustam Fontēnam ir tie 13 vārtu guvumi, un tāds tas rekords arī paliks.
Pārsteigt varētu arī jaunie, bet man ļoti interesē Džamals Musiala. Viņš Vācijas bundeslīgā šosezon spēlē ļoti burvīgi, un gribas redzēt, ko šis 19 gadus vecais puisis spēs parādīt Vācijas izlases sastāvā tādā līmenī.
Kaspars Gorkšs
Bieži labākie vārtu guvēji Pasaules kausā ir līdz tam mazāk pazīstami spēlētāji, kuri izmanto vislielāko futbola skatuvi, lai atzīmētu savu vietu uz futbola kartes, nopelnītu jaunu līgumu vai pārsteigtu arī paši sevi, kā piemēram, Salvatore Skillači 1990. gadā vai Hamess Rodrigess 2014. gada finālturnīrā.
Šoreiz Krištianu Ronaldu ir parūpējies, lai turnīra laikā visas acis būtu vērstas uz viņu, iedodot ļoti asi kritizējošu interviju Anglijas medijiem par savu atgriešanos Mančestras “United” sastāvā. Iespējams tieši šāda motivācija viņam bija vajadzīga, lai noskaņotos kārtējam izlašu turnīram un tieši šī intervija ir nostādījusi viņu pozīcijā, kur ir jāpierāda sava varēšana laukumā. Tas var nostrādāt abos virzienos, bet vērojot Ronaldu spītību, ticu, ka tieši viņš varētu kļūt par labāko vārtu guvēju.
Viktors Dobrecovs
To vienmēr gandrīz ir neiespējami uzminēt, vairākas reizes to esmu mēģinājis darīt. Bet uzmanība noteikti jāpievērš Parīzes “Saint-Germain” spēlētājiem – Lionelam Mesi, Neimaram un Kilianam Mbapē.
Matīss Timofejevs
Katrā čempionātā ir kāds, kurš negaidīti izšauj, kas apgrūtina prognožu veikšanu. Šajā turnīrā es liktu uz Neimaru. Ja pagājušajā sezonā Karims Benzemā noķēra nenormālu pārliecību, dominēja un, manuprāt, ļoti pelnīti saņēma “Ballon D’Or”, tad šosezon Neimars bijis ļoti, ļoti pārliecinošs. Tā kā Ērlings Holanns un norvēģi nepiedalās, tad jāliek uz Neimaru. Brazīlija arī, visticamāk, turnīrā tiks ļoti tālu.
Varētu likt uz Robertu Levandovski, bet Polija, visticamāk, gan tik tālu neaizspēlēsies un Robertam būs grūti sastādīt konkurenci citiem vadošajiem uzbrukuma spēlētājiem. Protams, blakus ir jāliek arī Lionels Mesi, bet Neimars varētu kļūt par rezultatīvāko futbolistu.
Ilvars Koscinkevičs
Domāju, ka kāda no tām lielajām zvaigznēm arī būs, lai gan vienmēr finālturnīros arī izšauj kāds otrā plāna aktieris. Pirmkārt, jāskatās uz grupām, kur ir kāda izteikta pastarīte, un smagsvariem pret tādām komandām ir tā lielā iespēja iesist divus vārtus, varbūt pat “hat-trick” un iegūt handikapu pret pārējiem. No favorītu loka jāmin Argentīna un Lionels Mesi, no kura var gaidīt rezultatīvu sniegumu.
Brazīlija ir liela favorīte un līdz ar to Neimars varētu būt labākais snaiperis, bet viņiem ir samērā sarežģīta grupa. Protams, brazīlieši ir favorīti, bet Neimaram lādēt golus apakšgrupā nebūs tik viegli. Karims Benzemā pēdējos gados ir labā formā, viņam apkārt ir jaudīgi palīgi, lai gan ir robi vidējā līnijā. Jāskatās skaļo uzvārdu virzienā, varbūt [Romelu] Lukaku šis varētu būt lielais turnīrs.
Kura komanda varētu būt turnīra “melnais zirdziņš”?
Arkādijs Birjuks
Urugvaja un Serbija ir pirmās divas izlases, kas nāk prātā. Par Serbiju pašam tik ļoti negribas turēt īkšķus, jo zinu, ka vienā no mūsu kaimiņvalstīm un arī pie mums Latvijā ļoti priecāsies par viņu panākumiem, un šos priekus pašam tik ļoti negribas dzirdēt. Tomēr Serbijai ir [Dušans] Vlahovičs, [Dušans] Tadičs, [Aleksandrs] Mitrovičs, Luka Jovičs, kurš pavisam nesen bija Rīgā. Tāpat Sergejs Milinkovičs-Savičs, kurš, cerams, beidzot nākamgad pārcelsies uz kādu grandu. Serbija var daudz ko sasniegt, taču arī vienlaicīgi izkrist ārā no grupas, jo tomēr būs jāspēlē ar Brazīliju un Šveici.
Par Uruguvaju runājot, Federiko Valverde ir viens no karstākājiem un apspriestākajiem spēlētājiem šoruden Eiropas TOP futbolā. Tāpat [Edinsons] Kavani un [Luiss] Svaress – divi veterāni, par kuriem arī var runāt, kā viņi izskatīsies “pēdējo deju” kontekstā. Lai gan viens no aizsardzības līnijas balstiem [Ronalds] Arauho, visticamāk, neatgriezīsies, Urugvaju joprojām var pieskaitīt pie “melnajiem zirdziņiem”.
Lai gan esam pieraduši, ka viņi var tikt ļoti tālu, Dānijas izlase arī varētu pārsteigt. Viņu gadījumā arī jāskatās izslēgšanas spēļu sieti, kas var izvērsties labvēlīgi. Tāpat A un B grupas interesanti var salikties, ja, piemēram, Velsa vai ASV izkļūst no grupas, Anglijai rodas problēmas. 1/8 finālā varētu būt Ekvadora vai Senegāla, varbūt pat Katara. No šī zara varētu izveidoties kāds negaidīts 1/4 fināla dalībnieks – Senegāla, Ekvadora, ASV vai Velsa.
Pauļus Jaķelis
Dānija, Urugvaja, Maroka. Dānijai aug nereāla paaudze, izlasē atgriezies Kristians Ēriksens. Praktiski visās lielajās līgās ir pa kādam perspektīvam dānim. Varbūt šogad viņi vēl neparādīs labāko sniegumu, bet pēc četriem gadiem viņi būs kā Beļģija Krievijā. Urugvajai ir ļoti simpātiska komanda ar tādiem spēlētājiem kā Federiko Valverde un Darvins Nunjess. Maroka ir komanda, kurai savu potenciālu vienmēr liedz realizēt dažādas problēmas izlases iekšienē un federācijā. Ja šogad fons būs labāks, viņi var pārsteigt. Talanta viņiem netrūkst. Hakims Ziješs, Ašrāfs Hakimī, Nosairs Mazruī un citi.
Anatolijs Kreipāns
Daudzi mūsu viedokļi balstās uz stereotipiem. Mēs zinām, ir piecas, sešas, septiņas TOP valstis. Piemēram, Senegālu par “melno zirdziņu” nevarētu uzskatīt, jo viņiem visās līnijās ir pasaules klases spēlētāji, pat ja [Sadio] Manē nespēlēs, bet viņu iekļūšana 1/4 finālā daudziem, visticamāk, būtu pārsteigums. Tā pati Nīderlande – viņi dažus turnīrus ir izlaiduši, bet tagad ir atpakaļ ar plejādi jaunajiem spēlētājiem, bet vai tā būs sensācija, ja viņi iekļūs pusfinālā vai finālā? Skaidrs, ka nebūs. Varbūt nedaudz negaidīti tieši šajā turnīrā.
Bet tāds “tumšais zirdziņš” varētu būt ASV. Tur ir vairāki ļoti labi spēlētāji, kas spēlē Eiropā – Džovanni Reina un Kristians Pulisičs. Sastāvā ir ļoti daudz talantīgu čaļu, un MLS līga ar katru sezonu kļūst arvien spēcīgāka.
Kaspars Gorkšs
Domāju īpašu pārsteigumu nebūs. Favorīti būs tie paši, kas vienmēr. Eiropas vadošajos čempionātos spēlējošajiem futbolistiem konsistences un meistarības līmenis ir augstāks nekā pārējiem. ASV ir gados jauna, dinamiska un interesanta komanda. Noteikti pats sekošu tās spēlēm līdzi. Vienlaikus viņu veiksmīgs starts varētu uzskatīts par pārsteigumu.
Viktors Dobrecovs
Katrā Pasaules un Eiropas čempionātā atrodas “melnie zirdziņi”. Piemēram, kad “Euro 2020” uzvarēja Itālija, neviens to neprognozēja, bet turnīra laikā notiek vairākas negaidītas lietas. Jau no pirmās spēles viņi ar savu himnas dziedāšanu sev noticēja, no spēles uz spēli gāja un uzvarēja. Tā pati Islande 2016. gadā. Tāpēc varētu teikt, ka kāda komanda ar kādu fīču sevi iedvesmos un šokēs visa čempionāta garumā. Kā pārsteigumu gribētu nosaukt kādas Āfrikas komandas triumfu turnīrā.
Matīss Timofejevs
Kanāda var sarūpēt pārsteigumu, Dāniju īsti par “melno zirdziņu” vairs negribētu uzskatīt, bet man ļoti interesanta šķiet Marokas komanda. Domāju, ka no Āfrikas komandām tā šobrīd ir spēcīgākā un tur ir pāris spilgti līderi. Daudzi par viņiem kā pārsteiguma autoriem nav iedomājušies. Liktu uz viņiem, jo uzbrukumā ir viens liels spīdeklis – Hakims Ziješs. Šī komanda ir pietiekami stabila, katrā līnijā ir augstas klases spēlētāji.
Ilvars Koscinkevičs
Dānija varētu būt tā izlase, kas patīkami atkal priecēs. No vienas puses tas vairs nebūs sensacionāli, nu pat Eiropas čempionātā dāņi par sevi lika skaļi runāt. Labs sniegums, labi spēlētāji labās līgās, nav pārsteigums, ka viņi FIFA rangā ir labāko desmitniekā. Pie galvenajiem favorītiem neviens viņus nepieskaita, bet pie “melnajiem zirdziņiem” dāņus varētu droši ierakstīt.
Skatos arī Šveices, Serbijas un Senegālas virzienā. Bet tur ir atsevišķi faktori, piemēram, serbiem sastāvs bieži vien ir ļoti labs, panākumu izcīnīšana viņiem kaut kā nevedās un iekļūšana finālturnīrā jau ir gana labs stāsts. Senegālai ļoti izšķirošs faktors ir Sadio Manē, ja viņš atgūsies un būs labā formā, tad no Āfrikas čempioniem var gaidīt lielas lietas [zināms, ka Manē finālturnīrā tomēr nepiedalīsies – aut.].
Kura komanda triumfēs PK? Kuras valstis sastādīs konkurenci?
Arkādijs Birjuks
Pēdējās dienās jau tik daudz sanācis dzirdēt prognozes par to, vai “EA Sports” simulācija būs pareiza un Argentīna triumfēs, vai arī tomēr to paveiks Brazīlija. Bet ja sāk vērtēt spēlētājus, kurš no visiem sevi ir visspilgtāk parādījis Eiropas TOP 5 līgās šajā sezonā, cik daudz ir zvaigžņu, cik daudz spēlētāju ir savu komandu līderi – Brazīlijas futbolisti visos šajos rādītājos ir augstākā līmenī. It kā gribētos, lai būtu likumsakarīgs čempions šajā ne visai likumsakarīgajā Pasaules kausā. No citas puses skatoties – ja finālturnīrs notiek sezonas vidū, tad visi spēlētāji ir savā optimālajā formā un šajā brīdī viņiem ir jābūt tikpat labiem, kā klubos. Ja tas nostrādā, tad brazīliešiem ir jākļūst par čempioniem.
Argentīna, protams, sastādīs konkurenci. Par Franciju runājot – viņiem ļoti daudz spēlētāju izkrituši ārā savainojumu dēļ, kas atkal var būt iespēja kādam citam ielēkt sastāvā. Piemēram, Adriēns Rabio ir izcilā formā, viņš var izmantot [Pola] Pogbā un [N’golo] Kantē prombūtni un būs starta vienpadsmitniekā.
Spāniju arī gribētos redzēt starp labākajiem. Kāds teiks, ka viņiem nav zvaigžņotu uzbrucēju, taču viņi spēlē ļoti sakarīgu futbolu – to redzējām gan Eiropas čempionātā, gan pēc tam Nāciju līgā. Man ir vēlme, lai Spānija pret Brazīliju spēlētu finālā, taču, skatoties sietu, spāņi tad nevar uzvarēt savā grupā, kas nozīmē, ka ir jābūt interesantiem pavērsieniem, lai šāds fināls piepildītos. Bet jā, Francija un Spānija no Eiropas izlasēm ir visgatavākās, lai sastādītu konkurenci Brazīlijai un Argentīnai.
Pauļus Jaķelis
Man ir sajūta, ka šogad uzvarēs Brazīlija vai Argentīna. Konkurenci sastādīs visi ierastie grandi sākot ar Franciju un beidzot ar Angliju. Bet esmu slikts prognozētājs un parasti viss notiek otrādi.
Anatolijs Kreipāns
Mans favorīts ir Brazīlija, viņiem ir izcils sastāvs. Visa uzbrukuma līnija kopumā viņiem ir graujoša, tāpat ierindā ir divi no labākajiem Anglijas premjerlīgas vārtsargiem. Neatceros, kad brazīliešiem pēdējo reizi bijis tik grandiozs sastāvs, varbūt 2002. gadā, kad viņi pēdējo reizi uzvarēja, bet pat tad komanda nebija tik iespaidīga, kā tagad. Bet tajā pašā laikā viņiem tas neko negarantē.
Konkurenci var sastādīt tā pati esošā čempione Francija, Vācija, Spānija, kurai ir ļoti talantīga jaunā maiņa, un viņi varbūt jau tagad izšauj. Tur ir vesela virkne ar ļoti jauniem, super talantīgiem spēlētājiem, kuriem tā ir pirmā iespēja tādā līmenī sevi pierādīt. Tāpat Anglija – kāpēc ne? Angļiem arī gandrīz visi labākie ir ierindā, tostarp jaunās zvaigznes [Džeidons] Sančo un [Džūds] Belingems. Tos pašus brazīliešu kaimiņus Argentīnu nevar aizmirst, tomēr Mesi ar izlasi ir triumfējuši “Copa America” turnīrā. Lai gan viņiem nav [Paulo] Divala, tur ir rezerves, ar ko viņu var aizstāt.
Kad beigsies grupu turnīrs, tad varēs skatīties, kurš pret kuru spēlēs un tā tālāk. Bet neviena nāves grupa šoreiz nav, kur kāda no favorītēm varētu netikt ārā no grupas.
Kaspars Gorkšs
Favorīti ir visi iepriekšējie – no Dienvidamerikas Argentīna un Brazīlija, kur atsevišķi spēlētāji ir speciāli gatavojušies Pasaules kausam, lai izcīnīto šo kāroto trofeju, no Eiropas – Francija un Anglija, kur vieni ir aktuālie Pasaules kausa īpašnieki, bet otriem iespējams par labu nospēlēs fakts, ka Pasaules kauss futbolā notiek sezonas vidū, kad Anglijas premjerlīgā spēlējošie spēlētāji ir savā optimālajā formā. Ceru, ka Anglijai izdosies attaisnot mijoniem līdzjutēju kvēlāko sapni un izcīnīt Pasaules kausu pirmoreiz kopš 1966.gada.
Viktors Dobrecovs
Tas būtu minējums, kuru neviens nekad negaidītu, bet domāju, ka izšaus kāda no Āfrikas izlasēm. Es ceru un domāju, ka viena no šī kontinenta blicēm iedvesmosies, viņiem stāvēs klāt veiksme un viņi varētu kaut ko izcīnīt.
Manuprāt, nav izteiktu favorītu, grūti par ierastajām Eiropas izlasēm kaut ko teikt. Ja agrāk Spānija vienmēr brauca visiem pāri, tad tā vairs nav. Piemēram, Anglija bija pēdējā Eiropas čempionāta fināliste, bet pēc tam Nāciju līgā mocījās. Vēlreiz jāatgādina, ka ir šis dīvainais pasaules čempionāts – ja ierasti pirms finālturnīriem visi mēnesi gatavojas, tagad visi nedēļu pirms Pasaules kausa uz ātro atbraukuši un noīrējuši naktsklubu [šī ir atsauce uz raksta pirmo daļu, kur Dobrecovs PK Katarā salīdzināja ar ātri izdomātu ballīti – aut.]. Nevar zināt, kā viss notiks.
Matīss Timofejevs
Galvenās favorītes ir trīs – Argentīna, Brazīlija, Francija. Šīs komandas ir ļoti spēcīgas, Francijai gan divi labākie pussargi Pogbā un Kantē ir izkrituši un nepiedalīsies, tāpat [Kristofers] Nkunku pēdējā brīdī iedzīvojies savainojumā. Taču Benzemā būs ierindā, tāpat kā visi pārējie labākie. Bet šim vajadzētu būt Dienvidamerikas čempionātam, tomēr kopš 2002. gada uzvarējušas tikai Eiropas valstis. Domāju, ka pēc 20 gadu pārtraukuma Dienvidamerika atkal triumfēs.
Tāpat jāizceļ Portugāle, ļoti talantīgs sastāvs, Ronaldu stāsts arī ir interesants. Koks ar diviem galiem – citi saka, ka viņam nav spēļu prakses klubos un Mančestrā viņš vairs neatgriezīsies, bet citi domā, ka viņš ir labi atpūties un viņam būs daudz enerģijas. Ronaldu faktoru nevar nenovērtēt. Protams, būtu interesanti pavērot finālu Portugāle – Argentīna, kas ir ļoti reālistisks scenārijs.
Ilvars Koscinkevičs
Pats uztaisīju turnīra režģi, un man sanāca, ka Argentīna un Vācija aizkļuva līdz finālam, kamēr Brazīlija un Francija – pusfinālā. Tāpat jāmin Beļģija un Spānija, par beļģiem tik daudz šoreiz nerunā, spāņiem ir ļoti jaudīgs, atjaunināts sastāvs.
Bet kā vienā žurnālā lasīju – katra trešā komanda ir favorīte. Ja uzvarēs Portugāle, šokēti nebūsim, ja triumfēs Anglija vai Vācija – šokēti nebūsim, lai gan katrā no šīm komandām ir izteiktas problēmas. Francijai, piemēram, ir problēmas pussargu līnijā, Vācija palikusi bez izteikta smailes uzbrucēja, kā arī joprojām viņiem ir sāpes malējos aizsargos.
Ja būtu jāliek secībā, tad tā būtu: Brazīlija, Argentīna, Spānija, Francija, Anglija, Beļģija, Portugāle, Vācija. Secība, protams, var izveidoties jebkāda cita. Itālija pirms Eiropas čempionāta bija kā septītā labākā komanda, beigās uzvarēja. Bet, ja uzvarēs kāda no manis nosauktajām komandām, tas nevienam neliks nogāzties no krēsla.
Vai rīkot finālturnīru Katarā bija pareizi? Latvijas futbola eksperti vērtē PK (1. daļa)
FIFA Pasaules kauss 2022 (komandu sastāvi)