Vītoliņš ar savu ideoloģiju cenšas dzēst ugunsgrēku Davosā

Harijs Vītoliņš, sportazinas.com
Foto: Scanpix/EPA/GIAN EHRENZELLER

“Vēlējos būt treneris Šveicē.” Ar tādiem vārdiem pēc apstiprināšanas Šveices spēcīgākās līgas kluba “Davos” galvenā trenera amatā nāca klajā kādreizējais Latvijas hokejists un tagadējais treneris Harijs Vītoliņš. Latvietis ir metis izaicinājumu izglābt Davosas klubu no šķietami smagās situācijās Šveices čempionātā un atgriezt to kādreizējā līmenī. Vai ir pamats cerēt, ka viņam tas izdosies?

Šajā amatā viņš tika apstiprināts pērnā gada decembra beigās, un Vītoliņa līgums ir līdz sezonas beigām. Klubs cer, ka latvietim izdosies izglābt Davosas komandu no sarežģītās situācijaskurā tā šobrīd ir nonākusi un neļaut tai izkrist no spēcīgākās līgas.

Šobrīd titulētajai “Davos” komandai neklājas viegli, jo tā ar deviņām uzvarām 31 spēlē ierindojas tikai 11. pozīcijā NLA starp 12 komandām. Davosa šobrīd ir starp četrām izkrišanas zonas vienībām, kuras pēc regulārās sezonas jeb 50 mačiem turpinās cīņu par palikšanu spēcīgāko vienību pulkā, kamēr pārējās astoņas vietu nosargās un cīnīsies par čempionu titulu.

Harijs Vītoliņš, sportazinas.com
Harijs Vītoliņš uz “Davos” komandas tiltiņa
Foto: EPA/MELANIE DUCHENE/Scanpix/LETA

Vītoliņš aizvadītajā sezonā strādāja Sanktpēterburgas SKA komandā, bet pēc abu pušu šķiršanās portālam “Sportazinas.com” viņš atklāja, ka bija veicis pārrunas ar KHL vienību Omskas “Avangard”, taču šis darījums nenotika. Tobrīd viņš bija atvērts piedāvājumiem un arī neslēpa, ka labprāt kādu dienu pievienotos kādam Šveices klubam. “Darbu atrast tur nav viegli..” intervijā sacīja Vītoliņš.

Pirms Vītoliņa stāšanās pie galvenā trenera stūres klubam bija piecu zaudējumu sērijā. Mēnesi pirms latvietis tika apstiprināts par komandas galveno treneri to vadīja pagaidu treneris Mišels Rīsens, jo iepriekš amatu atstāja leģendārais vienības stūrmanis Arno del Kurto, kurš savā amatā bija kopš 1996. gada, šajā laikā izcīnot sešus Šveices čempiona titulus un divreiz uzvarot prestižajā Špenglera kausā.

Iepriekšējā trenera pieredzes bagāža ar šo komandu bija ārkārtīgi iespaidīga, un Vītoliņš bija apņēmības pilns pārņemt tās vadības grožus, neskatoties uz to, ka uz vienību tiek izdarīts visai liels spiediens, ņemot vērā tās šā brīža rezultātus.

Vītoliņš, ierodoties Davosas klubā, vietējiem žurnālistiem atstāja pozitīvu iespaidu. Kā portālam “Sportazinas.com” atklāja Šveices hokeja apskatnieks un “Davos” fanu kluba pārstāvis Dumenigs Stiflers, latviešu treneris pats izrādīja iniciatīvu tikties ar kluba līdzjutējiem. “Tā bija tikai viņa pirmā nedēļa Davosā, un mēs bijām patīkami pārsteigti, ka viņš vēlējās ar mums runāt. Iepriekš nebiju piedzīvojis situāciju, ka treneris pats personīgi vēlas tikties ar komandas faniem.”

Foto: EPA/GIAN EHRENZELLE

Treneris tikšanās reizē bijis draudzīgs un atvērts jautājumiem. Tāpat vietējie šveicieši esot bijuši izbrīnīti par to, ka Vītoliņš labi runāja vācu valodā. Iepriekš gan viņš bija dzīvojis Šveicē, kur valodu apguva. Vēl treneris pauda, ka viņam svarīgi ir līdzjutēji un no pašreizējās situācijas ir jāizkļūst ārā visiem kopā – gan spēlētājiem, gan treneriem, gan faniem. Vītoliņš neslēpa, ka visam klubam jābūt vienotam.

“Davos” ir titulētākais Šveices klubs, jo spēcīgākajā līgā triumfējis 31 reizi, kamēr tuvākā sekotāja ar 15 panākumiem ir “Bern”. Pēdējo reizi gan Davosa Šveices spēcīgākajā līgā uzvarēja 2015. gadā.

Galvenā trenera karjeras sākums Davosā Vītoliņam bija ļoti veiksmīgs. Viņš palīdzēja komandai izcīnīt divas uzvaras pēc kārtas Šveices čempionātā. Pēc tam gan bija viena neveiksme Špenglera kausā, kas gan arī mijās ar vienu panākumu. Tam sekoja vēl viena uzvara Špenglera kausa izcīņas izslēgšanas spēlēs, kā arī zaudējums šī paša turnīra pusfinālā. Turpmākajos mačos Davosai atkal neveicās visai spīdoši, jo piedzīvoti četri zaudējumi pēc kārtas.

Vītoliņš, ierodoties vienībā esot pozicionējis, ka viņam Davosā ir ilgtermiņa plāns, neskatoties uz to, ka līgumu abas puses noslēgušas līdz šīs sezonas beigām. “Klausoties, ko saka Vītoliņš, secināju, ka viņam ir ļoti skaidrs ilgtermiņa plāns. Ir redzams, ka viņš vēlas pierādīt klubam, ka ir īstais treneris, kurš var darboties ilgākā laika posmā,” savas atziņas turpināja klāstīt Stiflers.

Harijs Vītoliņš, sportazinas.com
Foto: HC Davos

Šveices vienības līdzjutējus esot izbrīnījis fakts, ka pēc Vītoliņa ideoloģijas ir pilnīgi normāli, ka jaunie spēlētāji pieļauj kļūdas un netiek par to nolamāti. Acīmredzot iepriekš jaunie ir kārtīgi “dabūjuši iekšās” no del Kurto par pieļautajām kļūdām..

Vītoliņš Šveices hokeja līdzjutējiem neesot bijis “liels vārds”. Kā atklāja Stiflers, nevienam īsti nebija ne laba, ne slikta viedokļa par treneri, bet visi esot bijuši gatavi viņam dot iespēju trenēt komandu un neviens nebija negatīvi noskaņots. “Vienīgā problēma bija tā, ka viņš kā spēlētājs savulaik pārstāvēja “EHC Chur” komandu, kas ir “Davos” niknākais pretinieks. Viņu līdzjutējiem šāds gājiens noteikti nepatika,” pasmējās Stiflers.

Savukārt Šveices žurnālisti jau iepriekš runāja par Vītoliņa kandidatūru uz komandas galvenā trenera amatu, tomēr lielākā daļa negaidīja, ka viņš tiks apstiprināts, un līdz ar to daudziem tas bija pārsteigums. Viņa sakarā tika runāts par panākumiem ar Sanktpēterburgas SKA komandu un Krievijas izlasi, tādēļ kopumā Vītoliņa tēls bija uzburts visai pozitīvs.

Stiflers arī subjektīvi uzskata, ka pēc Vītoliņa stāšanās amatā “Davos” jaunie spēlētāji sākuši demonstrēt labāku sniegumu, kā arī komanda uzlabojusi spēli aizsardzībā, tomēr joprojām ir problēmas ar vārtu gūšanu. “Domāju, ja viņš spēs saglābt šo sezonu un neļaut komandai izkrist no spēcīgākās līgas, tas jau viņam būs panākums. Šobrīd nevar gaidīt, ka Vītoliņš ar “Davos” vienību cīnīsies par tituliem vai vispār sasniegs izslēgšanas spēles.”

Harijs Vītoliņš, sportazinas.com
Harijs Vītoliņš
Foto: HC Davos

Vītoliņam bija jābūt gana drosmīgam, pārņemot Davosas komandas galvenā trenera amatu, jo 22 gadus vienību vadīja del Kurto. Tāpat iepriekš Vītoliņam nav bijusi liela pieredze galvenā trenera amatā, jo viņš šādā statusā no 2006. līdz 2008. gadam trenēja Šveices zemāko līgu vienību “Pikes EHC Oberthurgau”, bet pēc tam no 2014. līdz 2015. gadam vadīja Maskavas “Dynamo”. Pārējo karjeru viņš bijis palīgs, turklāt Vītoliņam bija izveidojusies cieša saikne profesionālajā karjerā ar Oļegu Znaroku, abiem ilgus gadus strādājot kopā dažādās komandās.

Tāpat Šveices hokeja fani uzskata, ka NLA ir trešā spēcīgākā līga pasaulē aiz NHL un KHL, tomēr pēc Stiflera domām tā varētu būt piektajā vietā aiz NHL, KHL un Somijas un Zviedrijas augstākajām līgām. Protams, ir skaidrs, ka Vītoliņš nonācis vienā no spēcīgākajām pasaules hokeja līgām, turklāt visai spiedošā situācijā, kad konkrētās sezonas panākumi, visticamāk, izšķirs, vai viņš ar vienību turpinās strādāt arī pēc šīs sezonas.

NLA spēlē arī tādi Latvijas hokejisti kā Ronalds Ķēniņš (“Lausanne”), Elvis Merzļikins (“Lugano”) un Ivars Punnenovs (Langnau “Tigers”). Vēl gan “Tigers” sistēmā ir Rihards Melnalksnis, kurš ik pa laikam tiek izsaukts uz lielo komandu, tomēr parasti mačus neaizvada. Stiflers ir izjutis lielu līdzjutēju atbalstu tieši Merzļikinam un pēc viņa domām tieši “Lugano” spēlējošais vārtsargs ir populārākais no latviešiem Šveicē.

Tavs viedoklis

avatar
  Subscribe  
Paziņot par