Latvijas valstsvienības “grozu karalim” – 100

Fotoattēlā pa kreisi: Eiropas vicečempioni – Latvijas basketbola izlase 1939. gadā (Voldemārs Šmits – pirmajā rindā pirmais no labās; foto avots: basket.lv, Latvijas Basketbola savienība). Pa labi: V. Šmita portrets no valstsvienības kolektīvās pases, 1938. g. (LNA LVVA).

PIRMS 100 GADIEM, 1918. gada 4. martā, dzimis latviešu basketbolists . Viens no talantīgākajiem Latvijas basketbola izlases spēlētājiem 20. gs. 30. gadu beigās. Valstsvienības sastāvā kļuva par Eiropas vicečempionu (1939), bija slavens ar “Šmita āķi” – groza guvumu ar vienu roku.

Neraugoties uz jaunību, jau 30. gadu beigās kļuva par valstsvienības pamatsastāva spēlētāju un vispār par vienu no ievērojamākajiem basketbolistiem Latvijā. Bija viens no rezultatīvākajiem spēlētājiem gan pirmskara izlasē, gan Latvijas meistarsacīkstēs. Par valsts čempionu kļuva Rīgas “ASK” (“Armijas Sporta Kluba”) sastāvā 1939. un 1940. gadā. Bija pirmskara pēdējo Latvijas valsts meistarsacīkšu rezultatīvākais spēlētājs.

“Voldemāra Šmita galvenais spēks mīt cīņā pie groza, kur viņš Eiropas basketbolistu saimē ir nepārspējams. Šmitam lielas priekšrocības cīņā pie groza dod viņa elastība un kustība asums. Īsts meistara “stiķis” ir viņa metieni ar vienu roku,” raksturoja izdevums “Laikmets” (1942. g. 20. februāris).

Voldemārs Šmits jeb Voldiņš, kā viņu dēvēja draugi, bija uzticīgs basketbolam, pie iespējas spēlējot arī padomju un nacistu okupētajā Latvijā, pēc kara arī dzīvojot Zviedrijā. Jāpiebilst, ka Voldemārs Šmits bija arī Latvijas čempions volejbolā Rīgas “LSB” (“Latvijas Sporta Biedrības”) komandas sastāvā. Miris 1975. gada 3. augustā Stokholmā.

Tavs viedoklis

avatar
  Subscribe  
Paziņot par