Bruno Kalniņš – politiķis, hokeja organizators, hokejists

26/03/2018 22:18
Nokopēts

PIRMS 28 GADIEM, 1990. gada 26. martā, Stokholmā miris latviešu politiskais un sabiedriskais darbinieks BRUNO KALNIŅŠ. Protams, viņa kā Latvijas Sociāldemokrātiskās strādnieku partijas (LSDSP) politiķa vārds vispirms saistās ar politisko darbību un sabiedriskajām aktivitātēm. Taču Bruno Kalniņam ir arī sava īpaša vieta Latvijas sporta un atsevišķu sporta veidu vēsturē.

Bruno Kalniņa “pēdas” ir atrodamas arī Latvijas hokejā. Proti, Bruno Kalniņš bija LSDSP organizācijas “SSS” (“Strādnieku Sports un Sargs”) priekšnieks, bet “SSS” bija Rīgā pirmā sporta organizācija, kas savā programmā iekļāva hokeju. Tas notika 1929./1930. g. sezonā. Bruno Kalniņš jauno sporta gan “bīdīja uz priekšu” kā priekšnieks un organizators, gan arī popularizēja presē ar rakstiem par hokeja taktiku un noteikumiem.

“SSS” Latvijā piekopa izolētu “dzīvesveidu” – proti, sportoja un sacentās tikai šīs organizācijas nodaļu starpā. Taču “siseņi” aktīvi iesaistījās sociāldemokrātu sporta starptautiskajā apritē, un tas bija viens no iemesliem, kādēļ 1929./1930. g. sezonā “SSS” pārorientējās no bendija (hokeja ar bumbiņu) uz “Kanādas hokeju” – ar ripu. Proti, citās valstīs sociāldemokrātu sportisti piekopa hokeju nevis bendiju, un, lai “SSS” varētu sacensties starptautiskos turnīros, bija jāapgūst hokejs.

Turklāt Bruno Kalniņš nebija tikai priekšnieks, kas šo procesu “pavadīja”, sēžot pie rakstāmgalda vai raugoties no laukuma malas. Viņš arī pats spēlēja hokeju “SSS” Rīgas Centra nodaļas komandu sastāvā. Startēja gan “siseņu” (tā tautā sauca “SSS” sportistus) vietējos turnīros, gan starptautiskajās sacīkstēs, tostarp Latvijas strādnieku hokeja izlases sastāvā t.s. strādnieku ziemas olimpiādē Mircušlāgā (1931).

Jāpiebilst, ka Bruno Kalniņš hokeju sāka spēlēt 30 gadu vecumā (viņš dzimis 1899. gada 7. maijā Tukumā). Bruno Kalniņš turpināja spēlēt līdz pat 1933./1934. g. sezonai, kas “siseņu” sportā bija pēdējā.

Detalizētāka informācija par hokeja ieviešanu Latvijā pieejama šajā izdevumā: http://hokeja-vesture.simplesite.com/

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām