“Arsenal” stāsts: 13 Premjerlīgas tituli, “The Invincibles” sezona un atdzimšana

Latvijas Fantasy Līga (LFL) turpina savu Premjerlīgas komandu rakstu sēriju. Pirmajā rakstā apskatījām “Bournemouth” komandu, bet turpinājumā ieskatāmies Londonas “Arsenal” vēsturē un sasniegumos. 

Londonas “Arsenal” ir Anglijas Premjerlīgas klubs, kurš bāzējas Halovejā, Londonas ziemeļos. Komanda dibināta 1886. gada oktobrī. Komandu tolaik nodibināja strādnieki, kas strādāja bruņojuma rūpnīcā “Woolwich Arsenal Armament Factory”.

Komandas logo gadu gaitā piedzīvojis daudz un dažādas pārmaiņas, tomēr lielgabala simbolika tajā ir bijusi jau kopš pirmsākumiem, jo komanda atradās rajonā, kas cieši saistīts ar militāro jomu. Pirmajā logo bija iestrādāta frāze latīņu valodā “CLAMANT NOSTRA TELA IN REGIS QUERELA“, kas tulkojumā angļu valodā nozīmē “Our weapons clash in the King’s quarrel”. Šobrīd visiem zināmais “Arsenal” logo nav mainījies kopš 2002. gada.

Londonas “Arsenal” logo attīstība

Šobrīd “Arsenal” mājas spēles aizvada “Emirates Stadium” stadionā, kuru komanda izmantot sāka 2006. gadā. Tajā ietilpināt var nepilnu 61 tūkstoti skatītāju. 2019. gadā uzstādīts apmeklējuma rekords – “Arsenal” maču pret “Wolves” apmeklēja 60383 skatītāji.

1891. gadā komanda kļuva par profesionālu klubu, kas tika pārsaukts par “Woolwich Arsenal”. Pirmo profesionālo spēli tā aizvadīja 1893. gadā – spēlēts 2:2 ar “Newcastle United”. 1929. gadā komanda izcīnīja pirmo lielo trofeju, triumfējot FA kausa izcīņā, bet 1930. gadā “Arsenal” tika pie pirmā Anglijas augstākās futbola līgas titula! Astoņu sezonu laikā “Arsenal” vienība izcīnīja piecus titulus, kļūstot par tā laika Anglijas futbola dūzi.

Spēlētāji, kas izcīnīja pirmo augstākās līgas titulu “Arsenal” vēsturē

Kluba pastāvēšanas vēsturē komanda 13. reizes izcīnījusi Anglijas augstākās līgas titulu. 10 sezonas “Arsenal” sezonu noslēgusi kā otrā labākā komanda Anglijā. Londonas vienība ar 13 Premjerlīgas tituliem ir visu laiku trešā labākā komanda – priekšā tikai “Liverpool” (19 tituli) un “Manchester United” (20 tituli). “Arsenal” savā pastāvēšanas vēsturē tikusi arī pie 14 FA kausa izcīņas trofejām, diviem līgas kausa tituliem un 17 reizes triumfējusi “Community Shield”. “Arsenal” nekad komandas pastāvēšanas vēsturē nav triumfējusi Čempionu līgā. Vistuvāk komanda šim titulam bija 2006. gadā, kad finālā nācās atzīt “Barcelona” pārākumu.

Pēdējo reizi Premjerlīgā “Arsenal” triumfēja pirms 20 gadiem. 2003./04. gada sezona tautā dēvētajai komandai lielgabalnieki jeb “Gunners” bija īpaša – tā triumfēja Premjerlīgā, ne reizi nepiedzīvojot zaudējumu rūgtumu. Pēc šīs sezonas komanda ieguva titulu “The Invincibles”, kuru atkārtot pagaidām nav izdevies nevienai komandai Anglijā. Komanda 38 kārtu laikā izcīnīja 26 uzvaras un 12 reizes spēlēja neizšķirti. Kopā tika iekrāti 90 punkti. “Arsenal” pēdējo titulu sekmēja tādi spēlētāji kā Tjerī Anrī, Sols Kembels, Kolo Turē, Ešlijs Kols, Sesks Fabregass, Frēdriks Jungbergs, Roberts Piress, Deniss Bērkamps, Jenss Lēmans Patriks Viera, Laurens u.c.

“The Invincibles” komanda

2020. gadā sākās Mikela Artetas ēra. Kopš Arsēna Vengera trenera karjeras beigām “Arsenal” nav gājis viegli, tomēr Arteta, bijušais “Arsenal” spēlētājs (2011-2016) spējis komandu atgriezt starp titula pretendentēm. Aizvadītajā 2022./23. gada sezonā lielgabalnieki bija tuvu tam, lai uzvarētu Premjerlīgā, tomēr finiša nogrieznī komanda nespēja noturēt uzņemto tempu, atdodot titulu “Manchester City”. Šosezon “Arsenal” atkal ir starp galvenajām favorītēm uz titulu.

Kā jau varenam klubam pienākas, tās rindās spēlējuši lieliski spēlētāji, kas savu vārdu futbola vēstures lappusēs ierakstījuši uz mūžiem. Nav noslēpums, ka “Arsenal” visu laiku labākais un zināmākais spēlētājs ir francūzis Tjerī Anrī. Komandas rindās spēlējis no 1999. līdz 2007. gadam, kā arī 2012. gadā. Kopā aizvadījis 377 spēles un guvis 228 vārtus, kas viņu padara par visu laiku rezultatīvāko komandas spēlētāju.

Starp 10 labākajiem spēlētājiem atrodami arī tādi uzvārdu kā Deniss Bērkamps, Tonijs Adams, Jans Vraits, Patriks Viera, Robets Piress, Deivids Sīmans, Liams Breidijs, Čārlijs Džordžs un Pets Dženings. Ārpus Top10 atrodami Frēdriks Jungbergs, Marks Overmars, Kanu, Sols Kembels, Nikolass Anelka un citi.

Tjerī Anrī ar labākā vārtu guvēja un sezonas vērtīgākā spēlētāja balvām

 

 

 

 

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām