Jaunlatgales (Abrenes) aizsargu sports

24/03/2018 20:45
Nokopēts

PIRMS 84 GADIEM, 1934. gada 24. martā, ar Latgales apgabaltiesas lēmumu reģistrēts 19. Jaunlatgales aizsargu pulka sporta klubs (19.JAPSK; no 1938. g. – 19. Abrenes aizsargu pulka sporta klubs jeb 19.AAPSK). Izveidotais sporta klubs kļuva par sporta un fiziskās audzināšanas flagmani Latgales ziemeļu daļā.

Kopumā Latvijā tika reģistrēti 20 aizsargu pulku sporta klubi. Īpaša nozīme tiem bija lauku novados, kur tie nereti bija vienīgā sporta organizācija. Tā arī Ziemeļlatgalē par aktīviem sporta popularizētājiem kļuva tieši aizsargi un robežsargi.

19. Jaunlatgales (vēlāk – Abrenes) aizsargu pulka sporta klubs nodarbojās ar dažādiem sporta veidiem – slēpošanu, šaušanu, peldēšanu, riteņbraukšanu, vingrošanu, jāšanas sportu, dažādām vieglatlētikas disciplīnām. Komandu sporta veidos aktīvi startēja volejbolā, bija savas komandas arī futbolā un basketbolā.

Aizsargu pulka sporta klubs rīkoja dažādas sacensības, tostarp meža skrējienus, sporta svētkus. Ar aizsargu gādību tika izbūvēti un uzlaboti vairāki sporta laukumi Ziemeļlatgalē. Rīkoto sacīkšu galvenais centrs bija Jaunlatgale (no 1938. g. – Abrene; tagad Pitalova Krievijā), kur 30. gadu otrajā pusē aizsargu pulka sporta klubs kopā ar robežsargu sportistiem bija ierīkojis kopīgu sporta laukumu. Taču arī ārpus centra norisinājās aizsargu pulka sporta kluba pasākumi – Baltinavā, Balvos, Gauros (tagad Gavri Krievijā), Kacēnos (tagad Kačanova Krievijā), Tilžā, Viļakā. Piemēram, 1939./1940. g. ziemā Viļakas aizsargi apņēmīgi organizēja ātrslidošanas skrejceļa ierīkošanu uz Viļakas ezera ledus.

19. Abrenes aizsargu pulka sporta klubs tika slēgts drīz pēc Latvijas okupācijas – ar sabiedrisko lietu ministra 1940. gada 25. jūlija lēmumu. Vienlaikus tika slēgi arī visi pārējie aizsargu pulku sporta klubi (kopā 20).

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām