Hokeja valstsvienības pēdējā spēle uz 52 gadiem

Latvijas hokeja izlase 1940. gada 10. martā, pirms spēles pret Igaunijas valstsvienību. Mūsu izlases hokejisti tērpti “US” (“Universitātes Sports”) komandas formastērpā. Priekšplānā no kreisās – Igaunijas izlases kapteinis Herberts Sārne un Latvijas izlases treneris Arvīds Jurgens. Foto no spēles dalībnieka Roberta Bluķa kolekcijas (viņa meitas Astrīdas Bluķes Onatas īpašumā; foto tagad pieejams arī Latvijas Sporta muzeja krājumā).

PIRMS 78 GADIEM, 1940. gada 10. martā, Rīgā norisinājās Latvijas un Igaunijas hokeja izlašu spēle. Tā izrādījās mūsu izlases pēdējā oficiālā valstsacīkste uz ilgiem 52 gadiem! (Tieši tā reize redzama attēlā.)

1940. gads visā pasaulē bija iecerēts kā olimpiskais. Togad plaša starptautisko spēļu programma bija paredzēta arī Latvijas hokejistiem. Taču 1939. gada septembrī ar Vācijas un Padomju Savienības iebrukumu Polijā sākās Otrais pasaules karš. Sākumā bija cerības, ka tālāk ziemeļos karadarbība neizvērsīsies, un Latvijas hokeja organizatori lika cerības uz starptautiskām sacīkstēm šajā reģionā. Taču karš vērsās plašumā. Viena no iecerētajām pretiniecēm bija Somijas hokeja izlase. Ieceres satricināja ziņa, ka 1939. gada 30. novembrī Padomju Savienība ir iebrukusi arī Somijā. Drīzumā sekoja ziņa, ka Latvijas – Somijas hokeja spēle notikt nevarēs, jo somu hokejistiem nūju vietā bija rokās jāņem šautenes…

Tosezon (1939/1940) par vienīgajiem Latvijas hokejistu starptautisko spēļu partneriem kļuva Igaunijas sportisti. Kopumā toziem tika aizvadītas sešas spēles pret igauņiem. 1940. gada martā Igaunijas hokejisti ieradās Rīgā, un 10. martā “LSB” laukumā (tag. Rīgas 49. vidusskolas teritorija) tika aizvadīta Latvijas – Igaunijas izlašu spēle.

Mūsu hokejisti šajā sacīkstē bija favorīti. Vēl ļoti nesenas atmiņas bija par togad janvārī Tallinā aizvadīto abu valstsvienību spēli, kurā Latvija uzvarēja ar 4:0. Tomēr šoreiz igauņu hokejisti izrādījās “negaidīti nopietni un sīvi pretinieki”, kā to raksturoja Rīgas prese. Vēl vienu minūti līdz spēles beigām rezultāts bija neizšķirts – 1:1. Tikai 25 sekundes līdz beigu signālam uzvaras vārtus guva Latvijas izlases talantīgais, 18 gadus vecais uzbrucējs KĀRLIS MUŠKE, nodrošinot mūsu izlases uzvaru ar 2:1. Tas kļuva par pēdējo vārtu guvumu Latvijas oficiālajās hokeja valstsacīkstēs uz 52 gadiem.

Detalizētāka informācija par šo spēli, tās dalībniekiem un spēles momentu fotoattēli ir pieejami šajā izdevumā: http://hokeja-vesture.simplesite.com/

Tavs viedoklis

Esi pirmais, kas atstāj komentāru!

Paziņot par
avatar