Pirmais latvietis – pasaules čempions

Pa kreisi novietotais Kārļa Kļavas portrets no izdevuma “Laikmets”, 1942. g. 9. oktobris. Pa labi augšā – Latvijas armijas šaušanas sacīkstes Salaspils nometnē (“Atpūta”, 1936. g. 11. septembris). Pa labi apakšā – Latvijas meistari šaušanā, Kārlis Kļava pirmajā rindā pirmais no kreisās (“Atpūta”, 1939. g. 31. marts).

PIRMS 111 GADIEM, 1907. gada 9. martā, Zvārdes pagastā dzimis KĀRLIS KĻAVA – pirmais sportists, kurš, pārstāvot Latviju, izcīnīja pasaules čempiona titulu (pa kreisi novietotā attēlā). Par čempionu viņš kļuva šaušanas meistarsacīkstēs Helsinkos 1937. gada 6. augustā.

Virsleitnants Kārlis Kļava uzvarēja šaušanā ar automātisko pistoli. Jāpiebilst, ka bija vēl viena zelta medaļa. Proti, 1937. gada augustā Helsinkos Kārlis Kļava izcīnīja arī zelta medaļu šaušanā “ar somu militārām Parabellum pistolēm”. Tiesa, šo disciplīnu neskaitīja pasaules čempionāta rezultātos.

Kārlis Kļava bija viens no ievērojamākajiem šaušanas sporta pārstāvjiem Latvijā 20. gs. 30. gados. Tolaik viņš izcīnīja vairākus Latvijas čempiona titulus dažādās šaušanas sporta disciplīnās. Kārlis Kļava pārstāvēja Latviju arī vasaras olimpiādē Berlīnē 1936. gadā, taču toreiz līdz pjedestālam palika vēl liels attālums. Taču iecerētais pilnībā piepildījās pēc gada Helsinkos, pasaules čempionātā.

Var tikai minēt, kādi sasniegumi, rekordi un medaļas būtu vēl, ja vien Latvijā neiesoļotu Sarkanā armija. Padomju okupācija īpaši nesaudzīga bija Latvijas armijas virsniekiem un visiem “bīstamiem elementiem”, kas varētu apdraudēt jauno pasaules kārtību. 1941. gada 14. jūnijā Kārlis Kļava bija PSRS varas iestāžu apcietināts, izvests un drīzumā gāja bojā Krievijas austrumos. Tas notika 20. gs. 40. gadu sākumā; ziņas par bojāejas vietu un apstākļiem ir atšķirīgas.

Tavs viedoklis

Esi pirmais, kas atstāj komentāru!

Paziņot par
avatar